VIDEO/ Pas Ramës, zyrtari i lartë i SHBA i shkon në zyrë Bashës. Në takim shoqërohet nga ambasadorja Yuri Kim


Pas kryeministrit Edi Rama, ndihmës sekretari amerikan për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike, Phillip Reeker ka shkuar në selinë blu për të zhvilluar një takim me kreun e PD, Lulzim Basha.

Zyrtari i lartë amerikan në takimin me Bashën shoqërohet nga ambasadorja e SHBA në vendin tonë, Yuri Kim.

Ndërkohë, Reeker pas Shqipërisë, do të udhëtojë edhe në shtetin fqinj të Maqedonisë së Veriut.

Vizita e zyrtarit të Lartë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës vjen në një kohë kur Shqipëria sapo nuk ka marrë një datë nga Bashkimi europian për mbajtjen e mbledhjes së parë ndërqeveritare.

Ndërkohë, ditën e djeshme Kryeministri Rama së bashku me drejtuesit e Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë kërkuan edhe ndihmën e SHBA-së që të ndikojë te BE-ja në mënyrë që vendet e Ballkanit Perëndimor të shkojnë drejt BE-së.

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.