Video/ Qytete të shkatërruara dhe mbi 180 të vdekur, situatë dramatike nga përmbytjet në Indi

Ekipet e shpëtimit po kërkojnë në qytetet e shkatërruara të Indisë perëndimore për të mbijetuarit pasi shirat e mëdha shkaktuan përmbytje vdekjeprurëse.

Dhjetëra mijëra njerëz janë zhvendosur nga zonat e prekura, me reshje rekord thyer përgjatë pjesëve të bregdetit.

Shtetet e Goa dhe Maharashtra janë prekur keq, me shumë frikë se zhduken pranë qendrës financiare Mumbai.

Të paktën 136 njerëz kanë vdekur në Maharashtra, ndërsa në Goa fqinje qindra shtëpi janë dëmtuar.

Shumë faktorë kontribuojnë në përmbytjet, por ekspertët thonë se ndryshimi i klimës i shkaktuar nga ngrohja globale i bën reshjet ekstreme më të mundshme.

Reshje të mëdha shiu dhe përmbytje kanë goditur gjithashtu Evropën Perëndimore dhe pjesë të Kinës në javët e fundit, ndërsa Amerika e Veriut është ndeshur me valë të nxehta.

Sezoni i musoneve në Indi zgjat nga qershori deri në shtator të çdo viti.

Shpëtuesit kanë luftuar për të arritur banorët e prekur. Rrëshqitjet e tokës kanë bllokuar rrugët, përfshirë autostradën kryesore midis Mumbai dhe Goa, dhe zyrtarët kanë vendosur helikopterë, zhytës dhe ekipet e shpëtimit detar.

Kryeministri i Goa, Pramod Saëant tha se përmbytja ishte më e keqja në dekada.

Në shtetin e Maharashtra, lumenjtë kryesorë rrezikojnë të shpërthejnë brigjet e tyre. Rreth 90,000 njerëz janë evakuuar deri më tani në shtet.

Fshati Taliye, në juglindje të Mumbai, pa rrëshqitjet e tokës që rrafshuan shumicën e shtëpive të tij. Një zyrtar i tha agjencisë së lajmeve Reuters të paktën 42 njerëz kishin vdekur atje.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.