Video/ Raketa e luftanijes amerikane godet me precizitet cakun nga 402 kilometra

Raketa SM-6 (Extended Range Active Missile) e marinës amerikane, me sukses ka goditur cakun e simuluar gjatë stërvitjeve të quajtur me emrin e koduar Unmanned Systems Integrated Battle Problem.

SM-6 është lansuar nga luftanija UUS John Finn jo larg brigjeve të San Diegos, kurse cakun e ka goditur nga një distancë prej 402 kilometra.

Caku është goditur falë përdorimit të të dhënave që janë mbledhur nga anijet dhe fluturaket me dhe pa pilot.

“Detyra ka qenĂ« komplekse, kemi angazhuar edhe mjete me ekuipazh dhe pa – duke bĂ«rĂ« njĂ« lloj eksperimenti”, ka deklaruar admirali amerikan James Aiken.

PĂ«rdorimi i dronĂ«ve pĂ«r tĂ« ndihmuar nĂ« precizitetin e goditjes sĂ« caqeve – do ta ndihmojnĂ« marinĂ«n tĂ« zbulojĂ«, pĂ«rcjell dhe shkatĂ«rrojĂ« pajisjet ushtarake tĂ« armikut, madje edhe nĂ«se gjenden qindra kilometra larg.

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *