Video/ Retë spektakolare të mamutusit krijojnë një skenë të frikshme në Kinë

Një fenomen veçanërisht mbresëlënës u shfaq në qiellin e Du, Hubei, Kinë. Videoja e postuar në rrjetet sociale dhe e bërë virale tregon retë e mamatusit, të cilat krijuan një skenë të frikshme. Këto re duken të buta dhe me gëzof, por i bëjnë njerëzit të shqetësohen për mundësinë e shiut.

Retë Mammatus janë një term meteorologjik, emri i të cilit vjen nga fjala latine “Mamma”. Fenomeni është i çuditshëm dhe relativisht i rrallë, pasi bëhet fjalë për një seri reshë si gunga, ose qeska të vogla, që varen nga baza e resë.

Këto re formohen në kombinim me një lloj tjetër resh të quajtura kumulonimbus dhe në të vërtetë me më të paqëndrueshmet prej tyre, gjë që çon në arsyetimin se ato shoqërohen me shfaqjen e stuhive të forta.

Megjithatë, këto re mund të formohen edhe në lloje të tjera resh pa qenë domosdoshmërisht një pararojë e shiut.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts