Video/ Riaktivizohet Etna, hiri vullkanik mbulon zonën, mbyllet aeroporti i Catanias

Vullkani Etna, më aktivi në Evropë, shpërtheu mbrëmjen e së dielës, me pamjen e regjistruar nga një aparat fotografik.

Sipas Institutit Kombëtar të Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë të Italisë (INGV), ekziston rreziku i rrjedhjes së llavës nga një shpat në jug të kraterit.

Me një lartësi prej 3324 metrash, Etna është vullkani më i lartë aktiv në Evropë. Ai ka shpërthyer në mënyrë të përsëritur gjatë 500,000 viteve të fundit.

Kompania që menaxhon aeroportin e Katanias në Siçili njoftoi mëngjesin e sotëm se të gjitha fluturimet e mëngjesit, të cilat do të niseshin ose do të uleshin në aeroportin në fjalë, anulohen për shkak të shpërthimit të vullkanit, pasi hiri mbulon hapësirën ajrore të zonës.

  • foto galeri
  • foto galeri

Vitin e kaluar, rreth 10 milionë pasagjerë kaluan përmes Aeroportit Ndërkombëtar të Katanias, i cili i shërben pjesës lindore të Siçilisë, një nga destinacionet turistike më të njohura të Italisë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts