VIDEO/ Shembja e pallatit 12 katësh në Miami, 1 i vdekur dhe 3 të plagosur. Dëshmitarët: Ka ende persona nën rrënoja

Të paktën një person ka vdekur dhe tre të tjerë janë plagosur pasi një ndërtesë shumëkatëshe u shemb pjesërisht në jug të Floridës në Miami-Dade County në mëngjesin e së enjtes, thanë autoritetet.

Ndërtesa e banimit është e vendosur në qytetin e vogël, bregdetar të Surfside, rreth 6 milje në veri të Miami Beach. Një operacion masiv kërkimi dhe shpëtimi ishte duke u zhvilluar para agimit, ndërsa ekipet kontrolluan me kujdes rrënojat dhe strukturën e mbetur për të mbijetuarit. Pamjet nga vendi i ngjarjes treguan se zjarrfikësit tërhiqnin të gjallë një djalë nga rrënojat dhe shpëtonin njerëz të tjerë nga ballkonet.

Shpëtimi nga Zjarri Miami-Dade, i cili konfirmoi vdekjen e të paktën një personi, tha se ka dërguar më shumë se 80 njësi në vendin e ngjarjes. Departamente të shumta të policisë dhe zjarrfikësve nga i gjithë Qarku Miami-Dade janë vendosur për të ndihmuar, sipas Departamentit të Policisë Miami Beach.

Spitali dhe Qendra Mjekësore Aventura, rreth 8 milje në veriperëndim të Surfside, ka pritur tre pacientë nga vendi i ngjarjes deri më tani. Dy kanë lëndime kritike ndërsa i treti është në gjendje të qëndrueshme, tha një zëdhënës i spitalit për ABC News.

Dëshmitarët i thanë WPLG të Filialit të Miamit ABC se më shumë njerëz janë bllokuar ende brenda ndërtesës.

Kryebashkiakja i Miami-Dade, Daniella Levine Cava tha se “shkaku mbetet ende i panjohur”.
Santo Mejil, 50 vjeç, u zgjua nga shtrati kur gruaja e tij thirri nga një njësi në katin e nëntë të banesës në jug, një nga tre ndërtesat që përbëjnë kompleksin e Kullave Champlain. Ajo është kujdestare gjatë natës e një gruaje të moshuar me aftësi të kufizuara.
“Ajo tha se dëgjoi një shpërthim të madh. Ndihej si një tërmet”, tha Mejil për Miami Herald.
Ndërsa ai tregoi se nxitonte për në plazh nga shtëpia e tyre afër Aeroportit Ndërkombëtar të Miamit, telefoni i tij ra. Ishte gruaja e tij.
“Ata do të të zbresin?” tha ai. Lotët i rridhnin në sy. “Faleminderit Zotit.”
Komisioneri i Miami-Dade, Sally Heyman, i distriktit katër, tha për Herald se shumë njerëz janë dërguar në Spitalin Memorial të Jackson dhe spitale të tjera pranë. Ajo tha se ka qen kërkimi që po krehin rrënojat.

Zona përreth Rrugës 88th dhe rrugët Collins dhe Harding janë mbyllur për disa blloqe. Dhjetëra makina zjarrfikëse dhe automjete shpëtimi janë vendosur në rrugë. Sipas listës së thirrjeve të shpëtimit nga zjarri të qarkut, 113 njësi të shpëtimit nga zjarri janë në skenë.
Fotografitë dhe videot nga vendi i ngjarjes tregojnë grumbuj rrënojash nga shembja. Duket se shembja preku gjysmën e kullës. Një burim i tha Herald se pjesa e ndërtesës që u shemb kishte 45 apartamente. Ndërtesa është një bllok në veri të kufijve të qytetit Miami Beach.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.