VIDEO/ Shtohen tensionet në lindje të Ukrainës, ministri i Jashtëm: Një fshat u sulmua me armë të rënda nga Donbasi. Thirrje partnerëve të dënojnë këtë shkelje

Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë regjistroi “disa incidente përgjatë vijës kufitare në Ukrainën lindore” sot në orët e para.

Rebelët rusë në Ukrainën lindore të mbështetur nga Rusia kanë akuzuar autoritetet ukrainase për pushtimin e territorit të tyre dhe shkeljen e marrëveshjeve për t’i dhënë fund konfliktit.

Ushtria ukrainase hodhi poshtë me forcë akuzat e separatistëve se forcat e tyre kryen sulme me mortaja, duke thënë se në fakt ishte e kundërta dhe separatistët qëlluan ndaj forcave ukrainase, por ata nuk u kundërpërgjigjën, raporton reuters.

“Sot, forcat pushtuese ruse qëlluan në fshatin Luhansk, njëra prej predhave goditi një kopsht fëmijësh, në atë kohë kishte fëmijë në të. Sipas të dhënave paraprake, foshnja nuk është lënduar”, njoftoi ushtria ukrainase.

Incidente të ngjashme nuk kanë qenë të rralla në tetë vitet e fundit, por kjo përplasje e fundit midis separatistëve ukrainas dhe forcave qeveritare ka shtuar rëndësinë pasi ndodh në kontekstin e tensioneve aktuale ruso-ukrainase.

Ministri i Jashtëm i Ukrainës Dmytro Kuleba, denoncoi granatimet në një fshat ukrainas.
“Fshati ukrainas Stanytsia Luhanska u granatua me armë të rënda nga territori i pushtuar i Donbasit. Infrastruktura civile është dëmtuar. Ne u bëjmë thirrje të gjithë partnerëve që të dënojnë me shpejtësi këtë shkelje të rëndë të marrëveshjeve të Minskut nga Rusia në një situatë tashmë të tensionuar të sigurisë”, deklaroi Kuleba.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *