VIDEO/ Ukraina rikthehet në ofensivë ushtarake në Kherson, ja momenti kur shkatërron makinën ruse me raketat e Perëndimit

Ukraina e drejtuar nga Volodymyr Zelensky duket se me furnizimet e reja me armë moderne nga Perëndimi është rikthyer në ofensivë ushtarake, tashmë për të rimarë rajonin e Khersonit.

Kievi ka pretenduar se forcat ukrainase po rimarrin rajonin e puhstuar nga forcat ruse hap pas hapi ndërsa po sulmojnë ushtrinë e Vladimir Putinit, ndërsa u shfaq një video dramatike e një ushtari ukrainas duke shkatërruar një makinë ruse.

Në një përditësim të inteligjencës të shtunën, Ministria e Mbrojtjes e Britanisë tha se luftime të rënda po zhvilloheshin në rajonin Kherson. Ndërsa Rusia po përdorte zjarr artilerie për të ngadalësuar përparimin ukrainas, Ministria e Mbrojtjes tha se linja e saj e furnizimit në lindje të lumit “gjithnjë e më shumë në rrezik”.

Videoja e sulmit, e kapur të shtunën, sugjeron se luftimet po nxehen dhe është demonstrimi i fundit i forcave ukrainase që shkatërrojnë me sukses automjetet ushtarake ruse me një raketë “Javelin”.

Britania dhe SHBA kanë dërguar mijëra raketa lëshuese Javelin në Ukrainë për të ndihmuar në mbrojtjen e vendit. Armët kanë rezultuar të jenë shumë efektive në duart e trupave të Kievit dhe kanë qenë përgjegjëse për shkatërrimin e qindra automjeteve ushtarake ruse që kur presidenti rus urdhëroi forcat e tij në Ukrainë më 24 shkurt.

Ushtari, i cili tregohet i ulur këmbëkryq, është parë fillimisht duke parë përmes ekranit të imazhit termik të lëshuesit të raketave teksa vendos objektivin e tij.

Pamjet – të xhiruara të shtunën – më pas shfaqen në një pamje nga një dron mbi fushën e betejës. Një automjet i blinduar ruse – i raportuar të jetë një BTR (Bronetransporter) – shfaqet i palëvizshëm në një rrugë të papastër që kalon nëpër disa shkurre.

Duke iu kthyer shpejt ushtarit, videoja tregon se ai gjuan raketën. Kamera dridhet ndërsa raketa shpërthen nga lëshuesi, në ajër dhe drejt BTR. Ndërsa raketa largohet prej tij, ushtari lejon që lëshuesi të bjerë në tokë ndërsa ai shikon për të parë nëse ka goditur objektivin e tij.

Papritur, zjarri dhe tymi shpërthen nga pjesa e përparme e BTR duke sinjalizuar një goditje të drejtpërdrejtë. Pas goditjes, një pamje e tretë e kamerës tregon automjetin nga të gjitha fushat e shkatërruara nga lufta. Në këtë fazë, BTR është në flakë dhe tymi i zi i dendur shfaqet duke u ngritur në qiell.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com