VIDEO/ Ushtarët izraelitë përdorin palestinezin si mburojë në Bregun Perëndimor

Një pronar palestinez i dyqanit tha se trupat izraelite e përdorën atë si një mburojë njerëzore për t’u mbrojtur gjatë një bastisjeje në qytetin Dura në Bregun Perëndimor.

Pamjet e telefonit treguan Baha Abu Ras duke marshuar në një rrugë me një ushtar, i cili e drejtoi gjersa i kishte vendosur njërën dorë në krah dhe me tjetrën mbante një armë të mbështetur mbi supin e tij. Dy ushtarë izraelitë përparuan me kujdes pas tyre.

Abu Ras tha se ai ishte marrë nga dyqani në Dura, afër qytetit të Hebronit, pasi ushtarët izraelitë kontrolluan ambientet gjatë një bastisjeje në të cilën zyrtarët palestinezë thanë se dy palestinezë u qëlluan për vdekje, raporton thetimesofisrael.

Bastisja u krye për të arrestuar të dyshuar të lidhur në lidhje me një sulm terrorist në Ra’anana, në të cilën dy të afërm palestinezë u goditën me thikë dhe vranë izraelitët në qytetin qendror, duke vrarë një dhe duke plagosur 18 persona.

Ai (ushtari i parë) më tha se do të më përdorë si mburojë njerëzore, se të rinjtë nuk duhet të gjuajnë me gurë, tha Abu Ras për reuters. “Ti do të ecësh para meje”, kështu ndodhi dhe ai më dërgoi drejt qendrës së qytetit.

I pyetur për incidentin, ushtria izraelite nuk kishte asnjë koment të menjëhershëm. Ai tha në një deklaratë të mëparshme se trupat në Dura kishin përdorur zjarr të vërtetë për të shpërndarë rreth 100 njerëz që kishin hedhur gurë dhe bomba kundër tyre.

Përdorimi i mburojave njerëzore dënohet gjerësisht sipas ligjit ndërkombëtar. Izraeli akuzon Hamasin për përdorimin e civilëve si mburoja njerëzore në Gaza.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts