VIDEO/ Vala e të nxehtit “pushton” Amerikën, situatë alarmante nga flakët, digjen 300 mijë hektarë pyje

Në shtetin amerikan të Oregonit, zjarri më i madh aktiv i vendit ka djegur në më shumë se 300,000 hektarë, duke shkaktuar mijëra evakuime.

Zjarri Bootleg, tashmë ndër më të mëdhenjtë në historinë e fundit të shtetit, është një nga më shumë se 80 flakërime të mëdha që ndeshen në 11 shtete perëndimore.

Ushqyer nga temperaturat e nxehta dhe erërat e çrregullta, Bootleg është djegur që nga 6 korriku.

Në Kanadanë fqinje, valët e nxehtësisë kanë ushqyer gjithashtu qindra zjarre.

Zjarret kanë shkatërruar më shumë se 1.1 milion hektarë në SH.B.A. – kryesisht në shtetet perëndimore – sipas Qendrës Kombëtare të Zjarrit Ndër agjencisë.

Ndërsa vazhdon të karikojë pyjet jugore të Oregonit, Bootleg Fire ka detyruar të paktën 2,000 banorë nga zonat kryesisht rurale të braktisin shtëpitë e tyre nën urdhrat e zgjeruar të evakuimit. Të paktën 67 shtëpi dhe 100 ndërtesa janë shkatërruar deri më tani.

Që nga e hëna në mëngjes zjarri kishte djegur më shumë se 303,000 hektarë – duke iu afruar madhësisë së Los Anxhelosit – dhe përmban 25%, sipas të dhënave nga InciËeb, i cili ndjek zjarret e SHBA. Mbi 2.100 zjarrfikës aktualisht po luftojnë me zjarrin.

“Moti është vërtet kundër nesh”, tha Shefi i Seksionit të Operacioneve John Flannigan të dielën për mediat amerikane. “Do të jetë e nxehtë, do të jetë e thatë dhe ajri do të jetë i paqëndrueshëm gjë që ndihmon në ngritjen e nxehtësisë më shpejt.

Parashikimi i kësaj jave nuk ka gjasa të ndihmojë përpjekjet e kontrollit. Temperaturat pritet të jenë ndërmjet 10 dhe 15 gradë mbi normalen dhe një thatësirë ​​po vazhdon.

Në Kanada, më shumë se 150 zjarre të reja filluan të digjen në të gjithë vendin vetëm gjatë fundjavës së kaluar, sipas Qendrës Kanadeze të Zjarrit të Pyjeve

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *