VIDEO/ Viti i Ri 2022 mbërrin në Zelandën e Re, spektakël ngjyrash, ndriçohen monumentet kryesore, por nuk ka fishekzjarre

Zelanda e Re është vendi i parë që ka pritur Vitin e Ri 2022. Ndërrimi i viteve ka ndodhur tashmë në shtetin ishull në pjesën jugperëndimore të Oqeanit Paqësor me rreth 5 mln banorë. Spektakli i ngjyrave mbizotëroi për disa minuta për të sjellë atmosferën që karakterizon ndërrimin e viteve.

Monumentet qendrore të Auckland-it u ndezën të premten në mbrëmje, pasi qyteti kaloi 128 ditë të vitit 2021 në izolim.

Në festim, Ura e Portit të Auckland, Sky Tower dhe Muzeu Përkujtimor i Luftës në Auckland u ndezën nga ora 21:00, me një shfaqje të plotë me dritë të planifikuar për mesnatë.

Shfaqja tradicionale dhe e shumëpritur e fishekzjarreve u anulua për shkak të rrezikut të Covid-19 mes turmave që mblidheshin për të parë fishekzjarrët.
Në vend të kësaj, anëtarët e publikut mund të shikonin tre shfaqjet e lehta nga shtëpia, të transmetuara drejtpërdrejt në ekranet e tyre.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.