VIDEO/ Zjarret apokaliptike në Kanada, shpallet gjendja e jashtëzakonshme në veri-perëndim të vendit

Gjendja e jashtëzakonshme është shpallur në provincën perëndimore të Kolumbisë Britanike të Kanadasë, pasi një zjarr i shpejtë kërcënon të shkatërrojë më shumë shtëpi në zonën përreth qytetit West Kelowna.

Kryeministri David Eby paralajmëroi se “situata ka evoluar me shpejtësi dhe ne jemi në një situatë jashtëzakonisht sfiduese në ditët në vijim”. Më vete, rreth 22,000 njerëz janë zhvendosur në Territoret Veriperëndimore të Kanadasë për shkak të një zjarri tjetër të madh.

Një afat zyrtar për evakuimin e Yellowknife, kryeqyteti i territorit federal të Kanadasë, ka skaduar. Banorët janë përpjekur të largohen, në përpjekje për t’i shpëtuar një zjarri që lëviz drejt periferisë së qytetit.

Kryeministri tha se kjo do të siguronte që “ne jemi në një pozicion për të aksesuar me shpejtësi çdo mjet që na nevojitet për të mbështetur komunitetet”.

Ai tha se gjithnjë e më shumë njerëz po evakuoheshin, duke paralajmëruar se “urdhrat e urgjencës mund të përfshijnë kufizime të udhëtimit në zona specifike nëse njerëzit nuk respektojnë thirrjet tona për të shmangur udhëtimet jo thelbësore”.

Më herët, shefi i zjarrfikësve në West Kelowna, Jason Brolund e përshkroi zjarrin si “shkatërrues”. “Ne luftuam fort mbrëmë për të mbrojtur komunitetin tonë,” shtoi ai.

Zyrtarët lokalë kanë raportuar tashmë “humbje të konsiderueshme strukturore” në zonë, duke përfshirë në Trader’s Cove, në veri të West Kelowna. Asnjë viktimë nuk është raportuar deri më tani.

Hapësira ajrore rreth Aeroportit Ndërkombëtar Kelowna tani është mbyllur për gjithçka tjetër përveç zjarrfikësve ajrore.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts