Video+Foto/ Itali, arkeologët zbulojnë një dhomë të rrallë blu me piktura murale femrash në Pompei

videofoto itali arkeologet zbulojne nje dhome te rralle blu me piktura murale femrash ne pompei
videofoto itali arkeologet zbulojne nje dhome te rralle blu me piktura murale femrash ne pompei

Arkeologët kanë zbuluar një dhomë blu të dekoruar në mënyrë të hollësishme, e interpretuar si një vend i shenjtë romak i lashtë, gjatë gërmimeve të fundit në Pompei.

“Pompei nuk pushon së mahnituri, është një arkë thesari që është ende pjesërisht e paeksploruar. Kjo është arsyeja pse ne kemi financuar gërmimet e reja dhe po punojmë për të ruajtur cilësinë e lartë të parkut arkeologjik”, tha ministri i Kulturës i Italisë, Gennaro Sangiuliano.

Ngjyra blu e gjetur në këtë zbulim të ri është e rrallë, ku Ministria e Kulturës thekson se në përgjithësi lidhet me ambiente me rëndësi të madhe dekorative.

Nga analiza e thelluar e dhomës, sipas ministrisë, u konstatua se hapësira mund të interpretohet si sakristi ose si një zonë kushtuar aktiviteteve rituale dhe ruajtjes së objekteve të shenjta.

Në muret e dhomës janë figura femrash që thuhet se përfaqësojnë katër stinët, si dhe alegori të bujqësisë dhe blegtorisë. Zbulimi i ri erdhi mes gërmimeve në Regio IX të Pompeit qendror, një zonë banimi që aktualisht është një nga vendet më aktive të gërmimeve për gjetjet e reja.

Gërmimet janë pjesë e një projekti më të gjerë për të siguruar një perimetër midis zonave të gërmuara dhe të pagërmuara të parkut arkeologjik, i cili sot ka më shumë se 13,000 dhoma.

Projekti synon të përmirësojë strukturën e zonës, duke e bërë “mbrojtjen e trashëgimisë së gjerë të Pompeianit … më efektive dhe të qëndrueshme”, tha ministria e kulturës.

Vihet re se javën e kaluar, arkeologët në Pompei zbuluan skica fëmijësh që përshkruanin skena të dhunshme të gladiatorëve dhe gjuetarëve që luftonin kafshët.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts