Videot dhe imazhet satelitore tregojnë se si spitali më i madh i Gazës u shndërrua në një varr masiv

videot dhe imazhet satelitore tregojne se si spitali me i madh i gazes u shnderrua ne nje varr masiv

Bombardimet e pamëshirshme, ndërprerjet e energjisë elektrike dhe mungesat kanë shtyrë pothuajse çdo spital në Rripin verior të Gazës të rrethuar jashtë shërbimit, me dëshmi të sulmeve të përsëritura në dhe në afërsi të objekteve mjekësore, pavarësisht pranisë së mjekëve, pacientëve dhe civilëve brenda.

Të paktën 20 nga 22 spitalet e identifikuar nga CNN në Gazën veriore u dëmtuan ose u shkatërruan në dy muajt e parë të luftës së Izraelit kundër Hamasit, nga 7 tetori deri më 7 dhjetor, sipas një rishikimi të 45 imazheve satelitore dhe rreth 400 videove nga toka si dhe intervista me mjekë, dëshmitarë okularë dhe organizata humanitare. Katërmbëdhjetë u goditën drejtpërdrejt, bazuar në provat e mbledhura dhe verifikuara nga CNN dhe të analizuara nga ekspertët.

Izraeli filloi bombardimet dhe pushtimin tokësor të Rripit të Gazës pas sulmit terrorist të Hamasit më 7 tetor, në të cilin u vranë të paktën 1200 njerëz dhe më shumë se 240 të tjerë u morën peng. Në dy muajt e parë të luftës, të paktën 17,100 palestinezë u vranë në sulmet izraelite në Rrip, sipas Ministrisë së Shëndetësisë së Gazës të drejtuar nga Hamasi. Në kohën e publikimit të lajmit, ky numër ishte më shumë se 23,400.

Izraeli thotë se Hamasi operon brenda dhe nën spitale dhe po i përdor ato për operacione ushtarake, duke përfshirë si qendra komandimi, depo armësh dhe për të fshehur pengjet. Izraelitët kanë publikuar pamjet që ata thonë se janë dëshmi e atyre operacioneve të Hamasit. Videot nuk ofrojnë prova përfundimtare dhe Hamasi i ka mohuar pretendimet.

CNN dërgoi një listë të spitaleve të identifikuar si të dëmtuar ose të shkatërruar nga Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF). Si përgjigje, IDF tha se “nuk kreu asnjë sulm të synuar kundër spitaleve në Rripin e Gazës”, duke shtuar se “Hamasi keqpërdor sistematikisht spitalet dhe objektet mjekësore”. Ndjekja e mënyrës sesi bombardimet ajrore kanë ndikuar në spitalet në Gazën veriore jep një ndjenjë të shkallës dhe shtrirjes së shkatërrimit që ka shkaktuar lufta në sistemin shëndetësor të enklavës – dhe ndikimin goditës për civilët që janë mbështetur në objektet për strehim dhe kujdes, dhe kanë më shumë nevojë për shërbimet e tyre tani se kurrë më parë.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha më 21 dhjetor se asnjë spital nuk po funksiononte në veri të Gazës dhe pacientët e lënduar që nuk ishin në gjendje të zhvendoseshin, “po prisnin të vdisnin”. Sipas OBSH-së, nga 10 janari, gjashtë spitale në veri funksiononin pjesërisht.

Për të ofruar një dritare sesi spitalet e Gazës u bënë terrene beteje, CNN hodhi një vështrim të thellë në përkeqësimin e objekteve mjekësore më të mëdha dhe të dyta më të mëdha të rripit, Al-Shifa dhe Al-Quds, derisa ato pushuan së funksionuari në nëntor . Që atëherë, Al-Shifa ka rifilluar disa shërbime.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts