Vidhnin makina luksoze në Itali, vihen në pranga tre “skifterët” shqiptarë në Spanjë, mes tyre dhe një femër

vidhnin makina luksoze ne itali vihen ne pranga tre skifteret shqiptare ne spanje mes tyre dhe nje femer

Autoritet spanjolle kanë kapur dhe kanë vënë në pranga tre shtetas shqiptare, të cilët akuzohen se kanë vjedhur automjete me vlerë 40 mijë euro në shtetin italian.

POLICA

Pas gjetjes së automjetit, u konstatua se autorët kishin ndryshuar targat origjinale për të tjerët nga një automjet nga Luksemburgu.

Hetimi nisi më 29 prill, kur në postën kryesore të Gardës Civile në Altea u mor një telefonatë nga Italia. Një grua ka raportuar se kishte denoncuar vjedhjen e automjetit të saj, me vlerë rreth 40 mijë euro, në vendin e saj. Sipas ankuesit, Sistemi i Pozicionimit Global të automjetit (GPS) tregoi vendndodhjen e tij në një rrugë në Altea.

Menjëherë në zonë janë zhvendosur disa njësi të Gardës Civile së bashku me një patrullë të Policisë Vendore Altea.

Pas kontrollit, ata gjetën një automjet që përputhej me karakteristikat e denincimit, të parkuar para një shtëpie, por makina ishte me targa të Luksemburgut.

Në afërsi të shtëpisë, agjentët identifikuan tre persona të cilët fillimisht pretendonin se ishin pronarë të mjetit dhe që jetonin në shtëpi prej një jave.

Pas kontrollit të numrit të shasisë, agjentët konfirmuan se ishte automjeti i vjedhur në Itali, i cili kishte një markë evropiane në Sistemin e Informacionit Shengen të krijuar nga Italia dhe të cilit i ishin vendosur targa false për të parandaluar zbulimin.

Të tre personat, dy burra dhe një grua nga mosha 28 deri në 38 vjeç me kombësi shqiptare, u arrestuan për vjedhjen e mjetit dhe për falsifikim dokumentesh.

Të arrestuarit së bashku me automjetin e sekuestruar janë vënë në dispozicion të Gjykatës Hetimore Nr. 1 Benidorm, e cila ka dekretuar lirimin e të gjithëve me caktimin e masës së sigurimit.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts