Vidhte në Gjermani dhe dërgonte paratë në Shqipëri, dënohet shqiptari. 34-vjeçari u kërkon ndjesë viktimave

vidhte ne gjermani dhe dergonte parate ne shqiperi denohet shqiptari 34 vjecari u kerkon ndjese viktimave
vidhte ne gjermani dhe dergonte parate ne shqiperi denohet shqiptari 34 vjecari u kerkon ndjese viktimave

Një 34-vjeçar shqiptar është dënuar me 4.5 vite burg në Gjermani, nën akuzën e vjedhjes së disa banesave. Shqiptari, i cili ka qenë në paraburgim për dhjetë muaj, i kreu krimet midis janarit dhe marsit 2023, ndonjëherë disa në një ditë. Babai i dy fëmijëve, i cili prej 20 vitesh jeton në Itali, mësohet se ka marrë mallra të vjedhura me vlerë 11 mijë euro.

Ai u dënua përmes gjurmëve të tij të ADN-së, të cilat u gjetën në pesë skena krimi, shpjegoi prokurorja në deklaratën e saj. Regjistrimet video, duke përfshirë një kamerë të një viktime të vjedhjes, çuan gjithashtu prokurorinë publike që ta shihte 34-vjeçarin si fajtor. Gjatë katër ditëve të gjykimit, kryetari i trupit gjykues Uwe Quandel mori në pyetje dëshmitarë të shumtë, disa prej tyre viktima të thyerjeve të shtëpisë. Ata përshkruan gjallërisht frikën dhe kujtimet e tyre. Dëshmitari është dashur të kërkojë trajtim mjekësor pas ngjarjes.

“Më duhej të kërkoja trajtim mjekësor sepse nuk mund të flija më”, tha një dëshmitar nga Vellmar. I pandehuri pranoi pesë nga krimet. Gjatë negociatave, ai përdori përkthyesin e tij simultan për t’u thënë viktimave të vjedhjes se i “vinte keq dhe se nuk donte të trembte askënd”.

Hajduti ia dërgoi paratë familjes së tij

“Ai ia dërgoi një pjesë të parave familjes së tij në Itali dhe Shqipëri,” tha ai. Megjithatë, gjyqtari paralajmëroi se 34-vjeçari kishte pushtuar privatësinë e viktimave. “Kjo kryesisht ka një ndikim psikologjik te njerëzit,” shpjegoi ai.

Përderisa prokuroria pretendonte dënimin me burg prej 5 vjet e 3 muaj, avokati i të pandehurit, i cili ende nuk ishte dënuar në Gjermani, argumentoi një dënim me burg prej 3 vjet e 3 muaj.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts