Vijojnë tensionet, Franca akuzon SHBA-Australi

23:04 19/09/2021

Ministri i Jashtëm: Dy shtetet kanë gënjyer për marrëveshjen, reagon edhe Britania

Ministri i JashtĂ«m francez, Jean-Yves Le Drian, ka akuzuar AustralinĂ« dhe Shtetet e Bashkuara se kanĂ« gĂ«njyer pĂ«r njĂ« pakt tĂ« ri tĂ« sigurisĂ«, qĂ« ka nxitur Parisin t’i thĂ«rrasĂ« pĂ«r konsultime ambasadorĂ«t e tij nĂ« kĂ«to shtete.

Ministri Le Drian ka akuzuar shtetet edhe pĂ«r “shkelje tĂ« madhe tĂ« besimit”.

Marrëveshja, e njohur si Aukus, ka sjellë anulim të një marrëveshjeje disa miliarda Dollarë që Franca ka nënshkruar me Australinë.

Kryeministri australian, Scott Morrison, ka thënë se ai ka vepruar sipas interesave kombëtare të shtetit të tij.

Ai ka insistuar se qeveria franceze “ka pasur mundĂ«si tĂ« dinte se marrĂ«veshja me vlerĂ« 37 milionĂ« DollarĂ«, e nĂ«nshkruar nĂ« vitin 2016, “nuk do tĂ« pĂ«rmbushte interesat tona strategjike”.

Ai shtoi se e kupton zhgënjimin e Francës, por secili komb sovran duhet të marrë vendime që janë në interesin kombëtar.

MarrĂ«veshja e njohur si Aukus, nĂ« tĂ« cilĂ«n pĂ«rfshihet edhe MbretĂ«ria e Bashkuar, do t’i mundĂ«sojĂ« AustralisĂ« qĂ« tĂ« ndĂ«rtojĂ« nĂ«ndetĂ«se me kapacitet bĂ«rthamor, si mĂ«nyrĂ« pĂ«r t’u pĂ«rballur me ndikimin e KinĂ«s nĂ« Detin e KinĂ«s Jugore.

Sekretarja e Jashtme britanike, Liz Truss mbrojti qasjen e Londrës në marrëveshjen e mbrojtjes së nënshkruar.

“Kjo marrĂ«veshje tregon gatishmĂ«rinĂ« e BritanisĂ« sĂ« Madhe pĂ«r tĂ« qenĂ« tĂ« vendosur nĂ« mbrojtjen e interesave tona dhe angazhimin pĂ«r sigurinĂ« dhe stabilitetin e rajonit Indo-PaqĂ«sor”, deklaroi ajo nĂ« njĂ« artikull tĂ« publikuar nĂ« “The Telegraph”.

SHBA-ja, Australia dhe Britania njoftuan të mërkurën një partneritet strategjik për të kundërshtuar Kinën, AUKUS, përfshirë furnizimin e nëndetëseve amerikane në Kanberra.

Pakti solli zemërim të Presidentit francez Emmanuel Macron, i cili tërhoqi për konsultim ambasadorët në Kanberra dhe Uashington duke lënë të hapur tensionin mes Francës, SHBA-së e Australisë.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.