Vijon gjetja e trupave nën rrënojat e Mariupol

vijon gjetja e trupave nen rrenojat e mariupol
vijon gjetja e trupave nen rrenojat e mariupol

22:40 27/05/2022

Rreth 70 trupa janë zbuluar nën rrënojat e një ish-ndërtese industriale në qytetin e pushtuar nga Rusia të Mariupolit, thotë një ndihmës i kryebashkiakut të qytetit.

Trupat u gjetën nga punonjësit e urgjencës ruse dhe u dërguan në një varr masiv, tha Petro Andryushchenko në Telegram.

Ai tha se ata ishin njerëz që kishin mbetur të bllokuar në ndërtesën e shembur pasi ajo u bombardua.

“Asnjë identifikim nuk u krye, por vendasit thonë se nuk kishte asgjë për të identifikuar duke pasur parasysh gjendjen e trupave,” tha Andryushchenko.

Andryushchenko, kryetari i bashkisë dhe zyrtarë të tjerë lokalë nuk janë më në qytet dhe po postojnë përditësime nga një vendndodhje në territorin e kontrolluar nga Ukraina.

Të martën Andryushchenko raportoi se rreth 200 trupa të dekompozuar ishin nxjerrë nga nën rrënojat e një ndërtese banimi në qytet./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts