Vijon kriza politike në Bullgari

19:40 20/08/2021

Partia e Borisov nuk arrin të krijojë qeverinë e re

Borisov refuzoi edhe zyrtarisht ashtu siç kishte paralajmëruar më parë ofertën e presidentit Radev për të formuar një qeveri të re pas dështimit të tentativës së partisë para asaj të prezantuesit televiziv Slavi Trifonov.

Ky akt e shtyn Bullgarinë edhe një hap më pranë zgjedhjeve të treta, në një periudhë të shkurtër brenda këtij viti.

Kryeministri i emëruar i partisë së ish-kryeministrit Borisov, ish-ministri i Jashtëm Daniel Mitov e ktheu mandatin për të formuar një kabinet të ri qeveritar pa zhvilluar bisedime me partitë e tjera.

NĂ« zgjedhjet e 11 Korrikut, partia ITN e prezantuesit tĂ« njohur televiziv Slavi Trifonov, fitoi 65 vende, vetĂ«m dy vota mĂ« shumĂ« se partia e Borisov nĂ« parlamentin prej 240 vendesh ku pĂ«rfaqĂ«sohen edhe katĂ«r parti tĂ« tjera tĂ« vogla, asnjĂ«ra me mundĂ«sinĂ« qĂ« tĂ« bĂ«jĂ« e vetme qeverinĂ«. Presidenti Radev tani pritet qĂ« brenda shtatĂ« ditĂ«sh t’i japĂ« mandatin njĂ« partie tĂ« zgjedhur prej tij para se vendi tĂ« hyjĂ« nĂ« zgjedhjet e tij tĂ« treta parlamentare brenda njĂ« viti. NĂ« pranverĂ«, ai zgjodhi PartinĂ« Socialiste Bullgare pro-MoskĂ«s e cila po mbĂ«shtet gjithashtu fushatĂ«n e tij tĂ« ardhshme tĂ« rizgjedhjes presidenciale.

Pasiguria politike dhe konfliktet e brendshme nĂ« parlament kanĂ« detyruar politikanĂ«t vendas qĂ« t’i shmangen çështjeve tĂ« tjera tĂ« ngutshme, tĂ« tilla si miratimi i njĂ« buxheti tĂ« rishikuar tĂ« shtetit, formimit tĂ« njĂ« strategjie pĂ«r valĂ«n e pritshme tĂ« refugjatĂ«ve nga Afganistani, pĂ«rshpejtimi i vaksinimit dhe parandalimi i njĂ« krizĂ« e re shĂ«ndetĂ«sore mes njĂ« rritje tĂ« rasteve tĂ« Covid-19. Bullgaria po lufton gjithashtu pĂ«r tĂ« kontrolluar zjarret nĂ« tĂ« gjithĂ« vendin, ndĂ«rsa shtete si Maqedonia e Veriut dhe ShqipĂ«ria presin heqjen e vetos ndaj Shkupit pĂ«r negociatat me BE.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *