Vijon rritja e rasteve me Covid-19 në disa vende europiane

15:00 25/10/2021

Rumania i kërkon ndihmë BE-së, Bullgaria nis zbatimin e certifikatës dixhitale

Rastet e përditshme të koronavirusit vazhdojnë të rriten në disa vende evropiane, ndërsa qeveritë ende po i rezistojnë rivendosjes së kufizimeve si mbajtja e detyrueshme e maskave dhe puna në distancë.

Në Mbretërinë e Bashkuar, spitalet po ngarkohen nga rritja e rasteve me koronavirus.

Qeveria britanike i beson programit tĂ« saj tĂ« vaksinimit, por sipas ekspertĂ«ve vetĂ«m vaksinimi “nuk Ă«shtĂ« i mjaftueshĂ«m”. NĂ« Rumani situata pandemike vijon tĂ« jetĂ« tejet dramatike pasi ajo ka kĂ«rkuar ndihmĂ« nga vendet e Bashkimit Europian pĂ«r menaxhimin e situatĂ«s.

Vendet anëtare i janë përgjigjur thirrjes për ndihmë me pajisje dhe ilaçe.

Në Rumani, vetëm 35% e të rriturve janë plotësisht të vaksinuar kundër COVID-19 krahasuar me një mesatare të BE-së prej 74%.

Vendi me rreth 19 milionë banorë është kombi i dytë më pak i vaksinuar në bllokun 27-vendësh.

Që nga fillimi i pandemisë Rumania ka raportuar më shumë se 1.5 milionë raste të koronavirusit, duke përfshirë të paktën 44,000 humbje jete. Në Bullgari do të fillojë zbatimi i skemës së certifikatës së gjelbër që hyri në fuqi më 21 Tetor.

Nisur nga dita e sotme do tĂ«  kĂ«rkohet pasaporta shĂ«ndetĂ«sore e nevojshme pĂ«r tĂ« hyrĂ« nĂ« qendra tregtare, restorante, qendra fitnesi etj . PĂ«rjashtim bĂ«jnĂ« vizitat nĂ« farmaci, banka dhe dyqane ushqimore.

Në Sofje vazhdon të ketë protesta për këtë vendim të qeverisë bullgare. Bullgaria ka një nga normat më të ulëta të vaksinimit në Europë.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *