Viktimat nga luftimet, shifrat e raportuara deri më tani

14:56 25/02/2022

Pushtimi i Ukrainës nga Rusia po vijon me hapa të shpejtë, teksa trupat e Putin kanë mbërritur në zonën veriore pranë kryeqytetit Kiev. Siç shkruan BBC, sa i përket shifrave të atyre që kanë humbur jetën, ato po raportohen të ndryshme nga të gjitha palët.

Ajo që dihet më tani është:

-Ministria ukrainase e Mbrojtjes tha se më shumë se 1 mijë trupa ruse janë vrarë.

-Ministri i Forcave të Armatosura të Britanisë së Madhe, James Heappey, u shpreh se janë 450 ushtarë rusë të vrarë dhe të paktën 194 ukrainas, përfshirë 57 civilë.

-Më herët, OKB tha se të paktën 25 civilë kishin mbetur të vrarë dhe 102 të plagosur nga sulmet ajrore nëpër Ukrainë.

-Rusia nga ana e saj tha se ka eliminuar 200 forca ukrainase ndërkohë që kapte aeroportin Hostomel, pranë Kiev dhe 13 ukrainas janë vrarë ndërkohë që mbronin Ishullin e vogël të Gjarprit.

-Të enjten, Ukraina tha se më shumë se 40 trupa ushtarake kishin humbur jetën, ndërsa me dhjetëra të tjerë janë plagosur./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *