Virusi që sulmon sistemet e Android

10:01 31/03/2021

NjĂ« virus i ri sulmon sisitemet Android. ËshtĂ« i maskuar si njĂ« pĂ«rditĂ«sim i smartphon-it, dhe nĂ« momentin qĂ« hyn nĂ« tĂ«, mund tĂ« marrĂ« kontrollin e plotĂ«.

Ky virus, shpjegojnë kërkuesit e sistemit të sigurisë, kërkon veprim të vetë përdoruesit, që duhet të plotësojë një sërë komandash, përfshirë edhe informacione, të cilat mbërrijnë në një server të krijuesve.

NĂ« bazĂ« tĂ« hetimeve tĂ« kryera deri tani, ky program mund tĂ« vjedhĂ« informacionet personale tĂ« telefonit tonĂ«, si mesazhe, kontakte, detaje, kronologji tĂ« kĂ«rkimeve, por mund edhe tĂ« regjistrojĂ« telefonata, tinguj nga mikrofoni mjedisor, dhe tĂ« shkrepĂ« edhe foto nga tĂ« gjitha kamerat e aparatit celular. Gjithçka ndodh pa u kuptuar nga pĂ«rdoruesi, dhe e vemtja ikonĂ« qĂ« duket nĂ« tĂ« Ă«shtĂ« logoja e Google, me dixhiturĂ«n ‘searching for update’.

Sipas drejtuesit të komanisë Zimperium që e ka zbuluar, ky virus mund të jetë pjesë e një sulmi të përqëndruar e të mirëmenduar. Ai thekson se është më i sofistikuari i realizuar deri më sot, dhe padyshim mund të jetë nevojitur shumë kohë për ta krijuar.

Ndërkohë po punohet për të gjetur një zgjidhje sa më parë të jetë e mundur për këtë virus të ri që prek sisitemet android të smartphon-ëve në mbarë botën.

Klan News  

“”Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al “”

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.