Vizitonin sistemin e kanalizimeve të Moskës, tetë turistë humbin jetën në Rusi

Udhërrëfyesi turistik dhe shtatë anëtarë të një ekipi që eksplorojnë kanalizimet e Moskës janë të gjithë të vdekur, thanë autoritetet, duke i dhënë fund kërkimit. Të gjithë anëtarët e ekipit vdiqën të dielën kur u bllokuan nga rritja e papritur e ujit pas një shiu.

Grupi po eksploronte Neglinka, një degë e vogël e Moskës. Shumica e viktimave u gjetën nga zhytësit në lumë.

Udhëtimet me guidë në sistemin e kanalizimeve të Moskës, pjesë të të cilit u ndërtuan në shekullin e 19-të, nuk janë të rralla. Megjithatë, shpëtimi specifik u cilësua nga autoritetet si i paligjshëm, pasi nuk respektoi masat e nevojshme të sigurisë.

Deri më tani një person është arrestuar ndërsa një tjetër thuhet se është arratisur në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Mediat ruse raportojnë se 20 persona do të merrnin pjesë në turne, por shumë vendosën të qëndrojnë larg kur panë parashikimin për rrebesh.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts