Vizitorët në rritje kërcënojnë natyrën e paprekur të Antarktikut

Avioni i pasagjerëve Airbus A340, i ngritur nga qyteti Cape Town i Afrikës së Jugut dhe i ulur në Antarktidë, ka kërcënuar “natyrën më të madhe të paprekur në botë”.

Sipas një lajmi në “Guardian”, avioni me 380 pasagjerë, më 2 nëntor është ulur në një sipërfaqe prej 3 kilometrash në Antarktik, ku është gërryer akullnaja.

Farat dhe mikrobet e huaja, të cilat janë ngjitur në rrobat dhe pajisjet e vizitorëve pa e dijeninë e tyre, janë bërë të përhershme në rajon. Lloji pushtues veçanërisht agresiv është raportuar të jetë bari i prerit, i zakonshëm në shumë pjesë të botës, duke kolonizuar zonat pa akull të lëna pas tërheqjes së akullnajave në Antarktik.

Gjithashtu u theksua se 11 lloje jovertebrore si brumbulli “Collembola”, morri i bimëve dhe krimbat janë bërë banorë në rajon.

Më tej është theksuar se këto janë shenja shqetësuese të ndryshimeve të shpejta në natyrën më të madhe të paprekur në botë, Antarktikun.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *