Vladimir Putin fton presidentin Biden në debat publik

1307735285

23:51 18/03/2021

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin tha të enjten se ishte gati të zhvillonte bisedime publike në internet me Presidentin amerikan Joe Biden të premten ose të hënën. Duke folur në televizionin shtetëror zoti Putin, tha se ai ishte i gatshëm të diskutonte rreth marrëdhënieve bilaterale me Shtetet e Bashkuara si dhe çështje të tjera të tilla si konfliktet rajonale.

Presidenti rus tha se do të urdhërojë ministrinë e tij të jashtme të përgatisë bisedimet. Deklaratat e zotit Putin vijnë një ditë pasi Presidenti Biden tha se ai mendonte se udhëheqësi rus ishte një vrasës, komente që vijnë mes marrëdhënish jo të mira mes Moskës dhe Uashingtonit që kanë shënuar një nivel të ri të ulët që pas Luftës së Ftohtë.

MĂ« herĂ«t tĂ« enjten Presidenti rus Vladimir Putin tha se komentet e Presidentit amerikan Joe Biden pasqyrojnĂ« sipas tij problemet qĂ« Shtetet e Bashkuara kanĂ« aktualisht apo kanĂ« patur nĂ« tĂ« shkuarĂ«n. KĂ«tĂ« javĂ« Presidenti amerikan Biden u pyet gjatĂ« njĂ« interviste nĂ«se ai mendonte se zoti Putin ishte vrasĂ«s dhe ai u pĂ«rgjigj: “po e mendoj”.

I pyetur në lidhje me komentin e zotit Biden gjatë një telekonfence me rastin e përvjetorit të aneksimit të Krimesë nga Rusia, zoti Putin tha se ato pasqyronin historinë e trazuar të vetë Shteteve të Bashkuara.

UdhĂ«heqĂ«si rus pĂ«rmendi hedhjen e bombĂ«s atomike nga amerikanĂ«t nĂ« Hiroshima tĂ« JaponisĂ« gjatĂ« LuftĂ«s sĂ« DytĂ« BotĂ«rore, si dhe historinĂ« e shkuar tĂ« AmerikĂ«s atĂ« tĂ« vrasjes sĂ« amerikanĂ«ve indigjenĂ« dhe skllavĂ«rinĂ« duke shtuar se trashĂ«gimia e dhimbshme rĂ«ndon mbi Shtetet e Bashkuara. “PĂ«rndryshe nga do tĂ« dilte lĂ«vizja Black Lives Matter (jetĂ«t e komunitetit afro-merikan janĂ« tĂ« rĂ«ndĂ«sishme)?!”, tha ai.

ShkĂ«mbimi i deklaratave tĂ« forta vjen pas njĂ« raporti tĂ« deklasifikuar nga zyra e drejtorit tĂ« zbulimit kombĂ«tar amerikan, sipas tĂ« cilit Presidenti Putin kishte autorizuar operacione ndikimi pĂ«r tĂ« ndihmuar Donald Trump-in tĂ« rizgjedhej sĂ«rish president nĂ« zgjedhjet e nĂ«ntorit 2020. “Putini do tĂ« paguajĂ« njĂ« çmim pĂ«r kĂ«tĂ«â€, tha zoti Biden gjatĂ« intervistĂ«s, i pyetur nĂ« lidhje me raportin e deklasifikuar.

I pyetur se çfarĂ« pĂ«rgjigje do t’i jepte Presidentit amerikan Biden lidhur me komentet e tij, zoti Putin tha: “Qofsh me shĂ«ndet, i uroj tĂ« jetĂ« mirĂ« dhe e them pa ironi apo shaka”. Duke kujtuar fĂ«mijĂ«rinĂ« e tij, Presidenti rus Putin tha se ai dhe miqtĂ« e tij i pĂ«rgjigjeshin fyerjeve me njĂ« shprehje: “Ato çka thua pĂ«r tĂ« tjerĂ«t Ă«shtĂ« ajo qĂ« je ti vetĂ«â€.

“Kjo nuk Ă«shtĂ« thjesht njĂ« shaka fĂ«mijĂ«sh, por ka njĂ« kuptim tĂ« thellĂ« psikologjik: Ne shohim tiparet tona tek njĂ« person tjetĂ«r, mendojmĂ« se ai Ă«shtĂ« si ne dhe e gjykojmĂ« nĂ« pĂ«rputhje me rrethanat”, shtoi ai.

Presidenti Putin tha se institucioneve amerikane u pĂ«lqen tĂ« hedhin akuza kundĂ«r vendeve tĂ« tjera si pjesĂ« e pĂ«rpjekjeve pĂ«r “zgjidhjen e problemeve tĂ« veta nĂ« politikĂ«n e brendshme e tĂ« jashtme”. Ai tha se Rusia do tĂ« bashkĂ«punonte ende me Shtetet e Bashkuara kurdoherĂ« qĂ« do tĂ« mbĂ«shteshin interesat e MoskĂ«s, duke shtuar se “shumĂ« njerĂ«z tĂ« ndershĂ«m e tĂ« mirĂ« nĂ« SHBA duan tĂ« kenĂ« paqe e miqĂ«si me RusinĂ«â€.

“Ne jemi tĂ« vetĂ«dijshĂ«m pĂ«r kĂ«tĂ« dhe e vlerĂ«sojmĂ«, dhe do tĂ« mbĂ«shtetemi tek ata nĂ« tĂ« ardhmen”, tha zoti Putin. ZĂ«dhĂ«nĂ«si i presidentit Putin, Dmitry Peskov, shprehu keqardhje pĂ«r ato qĂ« ai i quajti “komente tĂ« rĂ«nda nga presidenti i SHBA-sĂ«â€ duke e bĂ«rĂ« tĂ« qartĂ« siç tha se “ai nuk dĂ«shiron t’i normalizojĂ« marrĂ«dhĂ«niet”.

“Ne do tĂ« vazhdojmĂ« nĂ« pĂ«rputhje me rrethanat”, tha zoti Peskov nĂ« njĂ« telekonferencĂ« me gazetarĂ«t, duke pohuar se “njĂ« gjĂ« e tillĂ« s’kishte ndodhur kurrĂ«â€. Ai nuk iu pĂ«rgjigj pyetjes nĂ«se Rusia mund tĂ« shkonte aq larg sa tĂ« shkĂ«puste marrĂ«dhĂ«niet diplomatike me Shtetet e Bashkuara.

Rusia njoftoi tĂ« mĂ«rkurĂ«n se do tĂ« tĂ«rhiqte pĂ«r konsultime ambasadorin e saj nĂ« Uashington. NĂ«nkryetari i dhomĂ«s sĂ« lartĂ« tĂ« parlamentit rus, Konstantin Kosachev, tha se “deklarata e çuditshme” e Presidentit Biden shĂ«non njĂ« pikĂ« kthese.

“VlerĂ«sime tĂ« tilla janĂ« tĂ« papranueshme pĂ«r njĂ« burrĂ« shteti tĂ« rangut tĂ« tij”, tha zoti Kosachev. “Deklarata tĂ« tilla janĂ« tĂ« papranueshme nĂ« çdo rrethanĂ«. Ato çojnĂ« nĂ« mĂ«nyrĂ« tĂ« pashmangshme nĂ« njĂ« pĂ«rkeqĂ«sim tĂ« fortĂ« tĂ« lidhjeve dypalĂ«she”.

Zoti Kosachev paralajmĂ«roi se pĂ«rgjigjja e RusisĂ« nuk do tĂ« kufizohej tek thirrja e ambasadorit rus “nĂ«se pala amerikane nuk ofronte shpjegime e kĂ«rkonte falje” mbi komentet. Por ai nuk e shtjelloi se çfarĂ« veprimi tjetĂ«r mund tĂ« ndĂ«rmerrte Kremlini.

Duke komentuar lĂ«vizjen e RusisĂ« tĂ« mĂ«rkurĂ«n, zĂ«dhĂ«nĂ«sja e ShtĂ«pisĂ« sĂ« BardhĂ« Jen Psaki theksoi se: “ne do tĂ« jemi tĂ« drejtpĂ«rdrejtĂ«, do tĂ« flasim hapur pĂ«r fushat ku kemi shqetĂ«sime dhe sigurisht, siç tha dhe Presidenti mbrĂ«mĂ«, rusĂ«t do tĂ« mbajnĂ« pĂ«rgjegjĂ«si pĂ«r veprimet qĂ« kanĂ« ndĂ«rmarrĂ«â€.

Që pas aneksimit nga Moska në 2014 të gadishullit të Krimesë një territor i Ukrainës, ndërhyrjes në zgjedhjet amerikane, sulmeve kibernetike dhe së fundmi burgosjes së udhëheqësit të opozitës ruse Alexei Navalny, marrëdhëniet e Rusisë me Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimin Evropian janë zhytur në nivelet e ulëta të periudhës së Luftës së Ftohtë. Burgosja e zotit Navalny ndodhi pak kohë pas helmimit të tij, një gjë për të cilën udhëheqësi i opozitës ruse ka akuzuar Kremlinin. Autoritetet ruse i kanë hodhur poshtë akuzat./VOA

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *