Vladimir Putin: Vaksina ruse më e besueshme se kallashnikovi

12:36 07/05/2021

Presidenti Vladimir Putin i ka cilĂ«suar vaksinĂ«n ruse Sputnik V mĂ« tĂ« besueshme se kallashnikovi. Komentin presidenti rus e bĂ«ri gjatĂ« njĂ« konference tĂ« zhvilluar online sĂ« bashku me zĂ«vendĂ«skryeministren Tatyana Golikova dhe pasi Rusia ka vĂ«nĂ« nĂ« pĂ«rdorim njĂ« tjetĂ«r vaksinĂ« tjetĂ«r, Sputnik V Light e cila merret pĂ«rmes njĂ« doze.

Krahasimi i Putinit i referohej armës së epokës së Bashkimit Sovjetik që mbetet e njohur dhe e përdorur gjerësisht edhe sot.

Vaksina me njĂ« dozĂ« tĂ« vetme Sputnik Light demonstroi efikasitet prej 79.4% sipas tĂ« dhĂ«nave tĂ« analizuara tĂ« marra nga 28 ditĂ« pasi injeksioni u administrua si pjesĂ« e programit tĂ« vaksinimit masiv tĂ« RusisĂ« midis 5 Dhjetorit 2020 dhe 15 Prillit 2021. Autorizimi vjen nĂ« mes tĂ« njĂ« mosmarrĂ«veshje tĂ« vazhdueshme ndĂ«rkombĂ«tare nĂ« lidhje me atĂ« se a duhet hequr dorĂ« nga patentat e vaksinave .

Drejtuesit e fondit rus të investimeve direkte që janë edhe përfaqësuesit tregtare të vaksinave ruse thonë se Sputnik Light do të shitet për 10$ për dozë.

Vaksina Sputnik V punon nĂ« njĂ« mĂ«nyrĂ« tĂ« ngjashme me tĂ« tjerat tĂ« zhvilluara nga Oxford / AstraZeneca dhe Janssen / Johnson & Johnson.  Versioni me dy doza tani Ă«shtĂ« autorizuar nĂ« dhjetĂ«ra vende tĂ« tjera nĂ« botĂ«.

KritikĂ«t e administratĂ«s Putin ishin skeptikĂ« kur vaksinĂ«s iu dha miratimi i shpejtĂ« rregullator nĂ« MoskĂ« vitin e kaluar, por provat e fazĂ«s sĂ« vonĂ« kanĂ« zbuluar se ofron nivele tĂ« larta mbrojtjeje kundĂ«r Covid-19 .

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.