Vodhën tualetin 6 milionë dollarësh, arrestohen katër burra. Krijuesi mbeti i habitur: Si mund të vidhet një WC?

Katër vjet më parë, një tualet plotësisht funksional prej ari 18 karat u vodh nga një ekspozitë arti në Pallatin Blenheim, vendlindja e Winston Churchill. Të hënën, Shërbimi i Prokurorisë së Kurorës britanike njoftoi se ka autorizuar akuzat kundër katër burrave në lidhje me vjedhjen e tualetit prej ari, një vepër arti nga artisti konceptual italian Maurizio Cattelan, i titulluar “America”, i cili ishte ekspozuar si pjesë e një ekspozite në Oxfordshire, Angli.

Shërbimi i Prokurorisë tha në një njoftim për shtyp se kishte akuzuar James Sheen, 39 vjeç, për vjedhje, komplot për transferimin e pronës kriminale dhe transferimin e pronës kriminale; Michael Jones, 38 vjeç, me vjedhje; dhe Fred Doe, 35 vjeç dhe Bora Guccuk, 39 vjeç, me komplot për transferimin e pasurisë kriminale. Të katër burrat do të paraqiten në një gjykatë në Oksford, më 28 nëntor për fazën e parë të një procedimi penal potencialisht të gjatë. Sistemi i gjykatave në Britani ka një numër të madh çështjesh të prapambetura.

Tualeti, i cili vlerësohej në 4.8 milionë funte, ose rreth 5.9 milionë dollarë, u bë kryefjalë në mbarë botën shumë kohë përpara vjedhjes së tij. Në vitin 2016, Cattelan e instaloi atë në Muzeun Solomon R. Guggenheim në Nju Jork, ku u bë një sensacion i mediave sociale, me vizitorët që u rreshtuan për ta vizituar. Në shtator 2019, ajo u instalua si pjesë e ekspozitës së punës së zotit Cattelan në Pallatin Blenheim, shtëpia madhështore e familjes së Churchillit. Tualeti ishte instaluar, ndaj heqja e tij, me sa duket gjatë një bastisjeje herët në mëngjes, shkaktoi një përmbytje të vogël.

Menjëherë pas grabitjes, Cattelan i tha New York Times në një email se fillimisht mendoi se ishte një shaka. “Kush është kaq budalla për të vjedhur një tualet?” tha ai. Ai “kishte harruar për një sekondë se ishte bërë prej ari”, shtoi ai. Z. Cattelan më vonë tha se tualeti ishte një nga tre versionet që kishte bërë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts