Volodymyr Zelensky: Nuk ka ngërç në luftën Rusi-Ukrainë, ne po ndryshojmë strategjinë

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, mohoi kategorikisht një ngërç në luftën me Rusinë dhe tha se beson se vendi i tij mund ta fitojë luftën me kusht që aleatët perëndimorë të vazhdojnë të furnizojnë me armë të rëndësishme.

“Ata menduan se do të na zinin mat, por kjo nuk ndodhi”, tha Zelensky në një intervistë.

Ai kundërshtoi gjithashtu vërejtjet e bëra nga komandanti i përgjithshëm i forcave të armatosura të Ukrainës se lufta kishte hyrë në një ngërç pas 20 muajsh luftime të ashpra.

“Unë nuk mendoj se ky është një ngërç,” tha Zelensky.

Javën e kaluar, komandanti i përgjithshëm i forcave të armatosura të Ukrainës, Valerii Zaluzhnyi tha për Economist se “me shumë gjasa nuk do të ketë përparim të thellë dhe të bukur”, pavarësisht nga kundërofensiva e nisur në qershor.

Ai përsëriti gjithashtu lutjet e tij drejtuar SHBA-së për të vazhduar furnizimin me më shumë armë pasi lufta Izrael-Hamas vazhdon të largojë vëmendjen e Uashingtonit.

Shtetet e Bashkuara deri më tani kanë ofruar 75 miliardë dollarë ndihmë ushtarake, humanitare dhe financiare për Ukrainën që kur Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt 2022.

Gjithashtu, agjencia e lajmeve Reuters raportoi, duke cituar dy zyrtarë amerikanë, se administrata Biden planifikon të shpallë një paketë ndihme ushtarake prej 425 milionë dollarësh për Ukrainën, duke përfshirë raketa kundër dronëve dhe municione.

Por pak republikanë të linjës së ashpër kanë kundërshtuar vazhdimisht ndihmën e rregullt për Kievin, duke ngjallur dyshime mbi ndihmën e mëtejshme të Amerikës në të ardhmen për Ukrainën.

Presidenti ukrainas la të kuptohet gjithashtu se vendi po ndryshon strategjinë e tij dhe shpresonte të arrinte përparime të dëshirueshme, të cilat Kievi nuk ka qenë në gjendje t’i arrijë që nga fillimi i kundëroperacioneve.

“Ushtria jonë po vjen me plane të ndryshme, me operacione të ndryshme për të ecur përpara më shpejt dhe për të goditur papritur Federatën Ruse”, tha ai.

Edhe pse ai pranoi se një “lodhje” ka ndikuar në operacionet e Ukrainës, Zelensky këmbënguli se ushtria e tij është “ende më e motivuar se çdo rus që erdhi në Ukrainë për të na vrarë”.

Zelensky gjithashtu u përpoq të lidhte luftën e vendit të tij kundër Rusisë me betejën e Izraelit kundër militantëve të Hamasit dhe akuzoi Vladimir Putinin se kishte luajtur një rol në të dyja luftërat duke sponsorizuar Hamasin, duke shtuar se e gjithë bota duhet të bëjë gjithçka që mundet për të ndaluar këtë luftë në Lindjen e Mesme.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts