Von der Leyen jep lajmin: Brukseli dhe Pfizer nënshkruajnë marrëveshje për 1.8 miliardë doza shtesë të vaksinave anti-Covid

Brukseli dhe Pfizer-BioNTech kanë nënshkruar të enjten një marrëveshje për Bashkimin Evropian për të marrë 1.8 miliardë doza shtesë të vaksinës kundër COVID-19 deri në vitin 2023.

Sipas medieve të huaja, kontrata gjithashtu mundëson që blloku të blejë një shtesë prej 900 milionë dozash, tha Komisioni në një deklaratë.

Bazuar në këtë kontratë, të gjitha dozat duhet të prodhohen në Bashkimin Evropian dhe se përbërësit e tyre thelbësorë duhet gjithashtu të merren nga blloku.

“Me nënshkrimin tonë, kontrata e re është tani në fuqi, që është një lajm i mirë për luftën tonë afatgjate për të mbrojtur qytetarët evropianë nga virusi dhe nga variantet”, tha Presidentja e Komisionit, Ursula von der Leyen.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.