Vota vendimtare, a do i hapet rruga një qeverie të ekstremit të djathtë në Francë? Kur priten rezultatet e para

vota vendimtare a do i hapet rruga nje qeverie te ekstremit te djathte ne france kur priten rezultatet e para
vota vendimtare a do i hapet rruga nje qeverie te ekstremit te djathte ne france kur priten rezultatet e para

Në Francë, votuesit votojnë sot në raundin e dytë vendimtar të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare. Kjo mund të hapë rrugën për qeverinë e parë populiste të krahut të djathtë që nga themelimi i republikës aktuale. Sipas sondazheve, është gjithashtu e mundur që në Asamblenë Kombëtare të formohen tre blloqe kryesisht armiqësore, të cilat mund të paralizojnë qeverinë dhe ta çojnë vendin në një krizë politike.

Sondazhet
Sondazhet e fundit nuk shohin një shumicë absolute për Rassemblement National (RN) të udhëhequr nga Marine Le Pen, e cila është në krye. Prandaj, nacionalistët e krahut të djathtë dhe aleatët e tyre do të kishin 205 deri në 240 vende. Edhe pse do të bëheshin forca e parë, dukshëm do t’u mungonte shumica absolute prej 289 mandatesh në Asamblenë Kombëtare.

Në vend të dytë vjen aleanca e re e majtë e formuar për zgjedhjet e parakohshme parlamentare e përbërë nga të Gjelbërit, Socialistët, Komunistët dhe Partia e Majtë. Sipas instituteve të sondazhit, kampi qendror i presidentit Emmanuel Macron pësoi një disfatë poshtëruese dhe përfundoi në vendin e tretë.

Macron nën presion
Nuk ka asnjë shenjë të një mazhorance të aftë për të qeverisur para raundit përfundimtar të zgjedhjeve parlamentare. Pavarësisht rezultatit të zgjedhjeve, pritet që qeveria ekzistuese e kryeministrit Gabriel Attal të qëndrojë në detyrë edhe për disa ditë derisa të ketë qartësi për formimin e një qeverie të ardhshme. Megjithatë, kjo mund të marrë pak kohë – situata është më e keqe se sa ka qenë për një kohë të gjatë.

Nëse RN fiton një shumicë absolute, Macron do të ishte nën presion politik për të emëruar një kryeministër nga radhët e nacionalistëve të krahut të djathtë – siç është lideri i RN Jordan Bardella. Kjo do të nënkuptonte të ashtuquajturën bashkëjetesë në Francë për herë të parë që nga viti 1997. Kjo do të thotë se presidenti dhe kryeministri përfaqësojnë drejtime të ndryshme politike. Kjo do të ishte një pikë kthese në historinë e vendit dhe do të kishte gjithashtu implikime të mëdha për politikën evropiane.

Konservatorët mund të jenë çelësi
Me një shumicë të fortë relative për RN-në, pritet që ajo të përpiqet të tërheqë më shumë anëtarë të Republicains (LR) në anën e saj për të fituar pushtetin vendimmarrës në parlament.

Ish-Partia Popullore u nda në prag të zgjedhjeve. Kryetari i saj Éric Ciotti kishte rënë dakord të bashkëpunonte me RN-në pa u konsultuar me partinë e tij, por vetëm një numër i vogël deputetësh e ndoqën atë. Tani shtrohet pyetja se si do të sillen deputetët e tjerë, të cilët morën rreth dhjetë për qind të votave në raundin e parë të votimit.

Ndalesa e afërt
Aktualisht është e paqartë se çfarë do të ndodhë në Francë nëse aleanca kundër RN në të vërtetë funksionon. Meqenëse vendet në parlament ndahen sipas votimeve të shumicës, në mbi 200 zona zgjedhore kandidatët e tretë nga partitë e tjera në raundin e parë u tërhoqën, duke rritur mundësinë që kandidati i mbetur nga një parti të mundë kandidatin e ekstremit të djathtë. Një barrierë e tillë mbrojtëse ndaj ekstremit të djathtë nuk po praktikohet për herë të parë në Francë. Mbetet për t’u parë nëse kjo do të çojë në një qeveri të qëndrueshme.

Kampet e tjera – përfshirë socialistët e ringjallur – e kanë bërë tashmë të qartë se nuk duan të qeverisin me njëri-tjetrin në një lloj koalicioni kombëtar. Më pas, qeveria aktuale mund të qëndrojë në detyrë si një qeveri kalimtare ose mund të vendoset një qeveri teknike.

Pas pokerit të presidentit për më shumë pushtet me zgjedhjet e parakohshme parlamentare, aleanca e Macron mund ta gjente veten në rrëmujë dhe të përfaqësohej në parlament vetëm në një numër shumë të reduktuar. Një qeveri pa shumicë nuk mund të niste projekte të reja. Kjo kërcënon Francën me ngërç politik.

Rezultatet e para rreth orës 20:00
Pas fitores së Tubimit Kombëtar të Le Pen në zgjedhjet evropiane në fillim të qershorit, Macron shpërndau Asamblenë Kombëtare dhe shpalli zgjedhje të reja. Asambleja Kombëtare është një nga dy dhomat parlamentare franceze. Ajo është e përfshirë në legjislacion dhe mund të rrëzojë qeverinë me një votë mosbesimi.

Megjithatë, në raundin e parë të zgjedhjeve, ashtu si në zgjedhjet evropiane, nacionalistët e krahut të djathtë ishin në krye, të ndjekur nga aleanca e re e majtë dhe kampi qendror i Macron në vendin e tretë. 76 nga 577 vende deputete janë ndarë tashmë, shumica për RN (39) dhe Aleancën e Majtë (32).

Parashikimet e para priten rreth orës 20:00. Presidenti francez Emmanuel Macron thirri zgjedhjet e reja pas triumfit të partisë së djathtë RN në zgjedhjet evropiane të 9 qershorit. Nëse populistët e krahut të djathtë fitojnë një shumicë absolute në zgjedhje, ai mund të detyrohet të bëjë kreun e qeverisë liderin e partisë së tyre Jordan Bardella.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Spread the love

Similar Posts