Vranë dhe përdhunuan gra e fëmijë, njihuni me 10 “kasapët” e masakrës së Buches (FOTO)

vrane dhe perdhunuan gra e femije njihuni me 10 kasapet e masakres se buches foto
vrane dhe perdhunuan gra e femije njihuni me 10 kasapet e masakres se buches foto

Dhjetë ushtarë rusë janë identifikuar si “kasapët e Buches” nga autoritetet ukrainase, mes të cilëve është një balerin profesionist dhe një burrë, që festoi ditën e lindjes duke kryer një masakër.

Grupi, i përshkruar si ” kriminelë lufte ” nga Kievi , besohet të jetë nga Brigada e 64-të e forcave ruse.

Ata u vendosën në Bucha ndërsa mizoritë e supozuara po kryheshin nga trupat ruse .
Të quajtur “Dhjetëshja e neveritshme”, fytyrat dhe emrat e burrave u publikuan nga Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës.

Midis 10 ushtarëve të identifikuar janë rreshteri i ri Viacheslav Lavrentiev, një zjarrfikës para luftës, artisti luftarak Privati Grigoriy Naryshkin dhe balerini profesionist, nëntetar Semen Maltsev.
Një numër i grupit thuhet se kanë vazhduar të postojnë në Facebook që nga shpërthimi i luftës.

Sergey Peskariov, 24 vjeç, la punën e tij në një supermarket në nëntor në pritje të luftës me Ukrainën.
Tentetari i martuar Mikhail Kashin thuhet se ka shënuar ditëlindjen e tij në Bucha duke masakruar civilë.

Ndërkohë, rreshteri Nikita Akimov, i cili thuhet se ka rrëmbyer dhe torturuar personalisht civilët në Bucha, ka vazhduar të postojë fotografi të fëmijëve të tij të vegjël në Facebook.

“Kjo njësi [është] shpërblyer për mizoritë e saj dhe është kthyer në fushën e betejës. Drejtësia për kriminelët e luftës është e pashmangshme.”

Vetëm 10 ditë më parë, Vladimir Putin zgjodhi të nderojë grupin e fajësuar për masakrën e Buches , duke i dhuruar Brigadës 64 çmime për “heroizmin dhe trimërinë” e tyre.
Dhe komandanti i “kasapëve” të Buchas, nënkolonel Azatbek Omurbekov, u gradua javën e kaluar në gradën e kolonelit.

Është zbuluar se Omurbekov ka marrë një bekim nga Kisha Ortodokse Ruse në nëntor.
Muaj më vonë, trupat që ai komandonte dyshohet se kanë masakruar dhe torturuar qindra civilë ukrainas.

Identiteti i dyshuar i burrave u gjet pas një hetimi të përbashkët nga zyra e Prokurorit të Përgjithshëm në Ukrainë dhe agjencia e lajmeve Slidstvo.

Viacheslav Lavrentiev: 29 vjeç, një zjarrfikës në Transbaikal, Rusia lindore para luftës.
Postuar në Facebook: ‘Jeto një jetë, kurse mijëra’

Grigoriy Naryshkin: 30 vjeç, nga Rusia e largët lindore. Një atlet dhe artist luftarak, i akuzuar personalisht për krime lufte nga Prokurori i Përgjithshëm i Ukrainës

Vasiliy Kniazev: 24 vjeç, u rrit në varfëri në Yoshkar-Ola, Rusia perëndimore. U bashkua me ushtrinë që nga shkolla. Ka postuar foto në Facebook se ku ishte vendosur Brigada e 64-të pas pushtimit të Ukrainës

Tetar Semen Maltsev: 26 vjeç, një balerin profesionist para luftës. U largua nga kompania e tij e kërcimit për t’u regjistruar për të luftuar në Ukrainë në shkurt. Gjithashtu nga lindja e largët e Rusisë

Sergey Peskariov: 24 vjeç, la punën në një supermarket në nëntor në pritje të luftës me Ukrainën

Albert Radnaev: 24 vjeç, iu bashkua ushtrisë menjëherë nga shkolla, edhe babai i tij thuhet se është në ushtrinë ruse

Mikhail Kashin: 24 vjeç, nga Votinsk, Rusia perëndimore, ku ka një grua dhe disa motra. Ai dyshohet se kreu krime lufte në ditëlindjen e tij në Bucha

Andrey Biziaev: 33, thuhet se ka shërbyer në ushtrinë ruse për më shumë se 10 vjet. Me origjinë nga Khabarovsk, Rusia lindore

Dmitriy Sergienko: 27 vjeç, nga Voronezh, Rusia jugperëndimore. Ka një grua dhe një vajzë të vogël

Nikita Akimov: 25 vjeç, nga Komsomolsk në lindjen e largët të Rusisë. I akuzuar për rrëmbim dhe torturim personal të civilëve të pafajshëm në Bucha. E martuar me fëmijë dhe ka postuar në Facebook gjatë pushtimit rus

Dyshohet se më shumë se 400 kufoma, shumë prej tyre të gjymtuar dhe torturuar brutalisht, u zbuluan në Bucha pas tërheqjes së trupave ruse.

Analistët ushtarakë kanë pohuar se Putini qëllimisht i ktheu ushtarët në vijën e frontit në mënyrë që ata të “zhdukeshin” dhe të mos detyroheshin kurrë të dëshmonin për krimet e tyre të supozuara të luftës.

Burimi: The Sun

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts