Vrau me armë 2 personave gjatë protestave, shpallet i pafajshëm 18-vjeçari

vrau me arme 2 personave gjate protestave shpallet i pafajshem 18 vjecari
vrau me arme 2 personave gjate protestave shpallet i pafajshem 18 vjecari

10:40 20/11/2021

Kyle Rittenhouse u lirua nga të gjitha akuzat pasi deklaroi se po vetëmbrohej kur qëlloi me armë gjatë trazirave në Kenosha, të Uiskonsënit, duke u bërë gjyqin kundër tij një pikë të nxehtë në debatin e vendit mbi armët, vigjilencën dhe padrejtësinë racore.

Juria e mori vendimin e saj pas afërsisht 3 ditë e gjysmë shqyrtimi. Rittenhouse, 18 vjeç, mund të dënohej me burgim të përjetshëm nëse shpallej fajtor për akuzën më të rëndë kundër tij.

Ai u akuzua për vrasje, tentativë vrasjeje dhe rrezikim të sigurisë për vrasjen e dy personave dhe plagosjen e një të treti me një armë gjysmë automatike të stilit AR.

Të shtënat ndodhën gjatë një nate protestash për dhunën e policisë kundër një afrikano-amerikani në verën e trazuar të vitit 2020. Rittenhouse është i bardhë, ashtu sikurse dhe viktimat e tij. Juria dukej se ishte në pjesën dërrmuese me anëtarë të bardhë.

Ndërsa liroi anëtarët e jurisë, gjykatësi i qarkut Bruce Schroeder i siguroi ata se gjykata do të merrte “çdo masë” për t’i mbajtur të sigurt.

Në reagim ndaj vendimit, prokurori Thomas Binger tha se juria kishte dhënë vendimin përfundimtar.

E ëma e Rittenhouse-it, e ulur disa metra larg tij në një stol në sallën e gjyqit, gulçoi nga kënaqësia dhe filloi të qante ndërsa nëpunësi lexonte pafajësinë për pesë akuzat, duke përqafuar të tjerët rreth saj.

Guvernatori i Uiskonsënit, Mandela Barnes, i cili është afrikano-amerikan dhe një kandidat demokrat për senatin amerikan, e kritikoi vendimin e pafajësisë.

Ndërkohë, figurat politike të djathta e përshëndetën vendimin dhe dënuan çështjen e ngritur kundër Rittenhouse.

“Të gjithë ne që e dinim se çfarë ndodhi në të vërtetë në Kenosha vitin e kaluar prisnim që ky do të ishte vendimi,” shkroi në Twitter ish-guvernatori republikan i këtij shteti Scott Walker. “Fatmirësisht, juria mendoi të njëjtën gjë.”/VOA

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts