Vrau të dashurën brenda tualetit, fituesi i medaljes së artë kërkon lirimin me kusht nga burgu: E ngatërrova me hajdut


Oscar Pistorius po kërkon lirimin me kusht nga burgu. Ish-medalisti i artë në Paralimpikë do shkojë në gjykatë për të detyruar autoritet e Afrikës së Jugut për të zhvilluar një seancë gjyqësore për të dalë nga qelitë.

Oscar Pistorius6

Ai po vuan një dënim me 13 vite burg për vrasjen e të dashurës së tij në vitin 2013. Pistorius vrau me armë zjarri partneren e tij Reeva Steenkamp brenda tualetit të banesës, duke pretenduar se e ngatërroi me një hajdut.

Pistorius po kërkon një lirim të parakohshëm për një mosmarrëveshje rreth fillimit të dënimit të tij. Një sërë sfidash dhe vendimesh nga Gjykata e Lartë e Apelit (SCA) ka çuar në konfuzion rreth kohës kur dënimi i tij hyri në fuqi.

Oscar Pistorius3

Sportisti argumenton se ka vuajtur mjaft kohë në burg për t’u kualifikuar për lirim me kusht, dhe për këtë arsye autoritetet duhet të shikojnë nëse ai mund të dalë nga qelitë.

Në vitin 2017, SCA tha se Pistorius duhet të vuante 13 vjet e pesë muaj për vrasjen e Steenkamp, duke përmbysur një dënim të mëparshëm, më të butë prej gjashtë vjetësh për vrasje.

Vitin e kaluar, e njëjta gjykatë vendosi që dënimi aktual duhet të kthehet në tetor 2014, kur ai u dënua fillimisht për një akuzë më të vogël.

Oscar Pistorius5

Pistorius argumenton se kjo datë do të thotë se ai u kualifikua për lirim me kusht në shkurt të vitit të kaluar.

Ai dëshiron që Gjykata e Lartë e Gauteng të urdhërojë bordin e lirimit me kusht që të thërrasë një seancë për të. Nëse kjo kërkesë pranohet, ai dëshiron që seanca të jetë brenda 30 ditëve.

Por burgu i Atteridgeville, ku ai po mbahet, thotë se gjykata e apelit ka dhënë vendime kontradiktore.

Departamenti i Shërbimeve Korrektuese thotë gjithashtu se po kërkon një vendim gjykate për të përcaktuar datën kur filloi dënimi i tij.

Oscar Pistorius

Vrasja e Steenkamp në ditën e Shën Valentinit nëntë vjet më parë tronditi vendin.

Në gjyqin televiziv, i cili mbërtheu miliona në Afrikën e Jugut dhe në mbarë botën, u deklarua se Pistorius kishte qëlluar katër herë të dashurën e tij sepse mendonte se një hajdut kishte hyrë në shtëpinë e tij në Pretoria.

Por një panel i gjykatësve të apelit tha se pasi ishte armatosur me një armë të kalibrit të lartë, Pistorius duhet të kishte parashikuar që kushdo që ishte pas derës së tualetit mund të vdiste, veçanërisht duke pasur parasysh stërvitjen e tij me armë zjarri.

Oscar Pistorius1

Ngritja dhe rënia e Oscar Pistorius

Gusht 2012: Konkurron në Lojërat Olimpike dhe Paralimpike të Londrës, ku fitoi një medalje të artë

Shkurt 2013: Vret të dashurën e tij Reeva Steenkamp

Mars 2014: Fillon gjyqi

Shtator 2014: Gjykatësi shpall Pistorius

Tetor 2014: Fillon dënimi me pesë vjet

Tetor 2015: Transferohet në arrest shtëpie

Dhjetor 2015: Gjykata e Apelit ndryshon vendimin në vrasje

Korrik 2016: Dënohet me gjashtë vjet burg për vrasje

Nëntor 2017: Dënimi u dyfishua në 13 vjet e pesë muaj

Oscar Pistorius2

PANORAMASPORT.AL

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com