Vrau të dashurën ditën e Shën Valentinit, lirohet me kusht Oscar Pistorius

vrau te dashuren diten e shen valentinit lirohet me kusht oscar pistorius
vrau te dashuren diten e shen valentinit lirohet me kusht oscar pistorius

[embedded content][embedded content]

22:02 24/11/2023

Familjarët braktisin seancën gjyqësore, ish-sportisti do të lirohet në Janar të vitit të ardhshëm

Gati 11 vite pasi vrau të dashurën e tij në Ditën e Shën Valentinit, ish-kampioni paraolimpik Oscar Pistorius do të lirohet nga burgu me kusht.

Një gjykatë në Afrikën e Jugut dënoi me 13 vite burg në vitin 2016, 37-vjeçarin i cili pritet të dalë nga qelia më 5 Janar të vitit të ardhshëm.

Historia e tij pushtoi mediat ndërkombëtare në vitin 2013 kur ai qëlloi me armë disa herë të dashurën Reeva Steenkamp përmes derës së banjës në shtëpinë e tij në Pretoria, në Afrikën e Jugut.

Ai më vonë pretendoi se e ngatërroi partneren e tij  me një hajdut. Por prokuroria argumentoi se vrasja ishte e paramenduar dhe se ai qëlloi të dashurën e tij modele pasi ajo iku në tualet pas një debati mes tyre.

Ish-atleti do të qëndrojë në rezidencën e xhaxhait të tij në një periferi të pasur, në të njëjtin vend ku ai qëndroi edhe gjatë procesit gjyqësor.

June Steenkamp, nëna e viktimës zgjodhi të mos marrë pjesë në seancën e lirimit me kusht. Ajo reagoi duke thënë se nuk e besonte versionin e deklaruar prej tij për ngjarjen.

Pistorius ka lindur në vitin 1986 dhe në moshën 11 muajshe i janë prerë këmbët për shkak të një defekti të lindur. Ai vazhdoi të konkurronte në Lojërat Paralimpike duke u bërë një nga atletët më të famshsëm.

Klan News

Të ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne :bopta sotwww.botasot.al

Spread the love

Similar Posts