Vriten 5 ushtarë turq në përleshjet kundër PKK-së në Irak

vriten 5 ushtare turq ne perleshjet kunder pkk se ne irak
vriten 5 ushtare turq ne perleshjet kunder pkk se ne irak

Pesë ushtarë turq u vranë të martën në përleshjet me militantët kurdë në Irakun verior , tha ministria e mbrojtjes e Turqisë. Dy ushtarë të tjerë u plagosën në luftime.

Përleshjet ndodhën gjatë ofensivës së fundit ndërkufitare të Turqisë kundër Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit, ose PKK, e cila mban baza në Irakun verior. Turqia nisi ofensivën e saj të fundit, të quajtur Operacioni Claw Lock muajin e kaluar në rajonet Metina, Zap dhe Avashin-Basyan të Irakut verior.

Ministria e mbrojtjes nuk dha informacion mbi përleshjet e së martës.

Numri i ushtarëve turq të vrarë në ofensivën e fundit arriti në 17, sipas një numërimi nga Associated Press. Turqia pohon se dhjetëra militantë të PKK-së u vranë gjatë operacionit, por vdekjet nuk mund të verifikohen në mënyrë të pavarur.

Turqia ka kryer operacione të shumta ajrore dhe tokësore ndërkufitare kundër PKK-së në Irakun verior gjatë dekadave të fundit. Ushtria e saj ka kryer gjithashtu disa inkursione në Siri për të larguar luftëtarët kurdë sirianë – të cilët Ankaraja i sheh si një zgjatim i PKK-së – larg kufijve të saj.

PKK ka luftuar Turqinë për autonominë e kurdëve në një konflikt që ka marrë dhjetëra mijëra jetë që nga viti 1984. Grupi është renditur si një organizatë terroriste nga Turqia, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts