Vriten pesë oficerë policie në Ekuador, shpallet gjendja e jashtëzakonshme

vriten pese oficere policie ne ekuador shpallet gjendja e jashtezakonshme
vriten pese oficere policie ne ekuador shpallet gjendja e jashtezakonshme

Të paktën pesë oficerë policie në Ekuador, përkatësisht në provincat Guayaquil dhe Esmeraldas, u vranë të martën në sulme shpërthyese në përgjigje të transferimeve të të burgosurve nga burgjet e mbipopulluara dhe të dhunshme, duke bërë që presidenti Guillermo Lasso të shpallte gjendjen e jashtëzakonshme në dy provinca.

Lasso, një konservator, ka fajësuar vazhdimisht dhunën, edhe brenda burgjeve, për hakmarrjen e bandave të drogës për përpjekjet e qeverisë së tij për të luftuar tregtinë.

Ekuadori është një pikë tranziti për drogën e destinuar për në Shtetet e Bashkuara dhe Evropën.

Sulmet gjatë natës dhe herët në mëngjes të së martës, duke përfshirë nëntë shpërthime në dy qytete, ishin një shpallje e hapur e luftës nga bandat, tha Lasso në një video.

“Ajo që ndodhi mes natës së kaluar dhe sot në Guayaquil dhe Esmeraldas tregon qartë kufijtë që krimi i organizuar trans-kombëtar është i gatshëm të kapërcejë,” tha Lasso. “Ne po ndërmarrim veprime që i shqetësojnë ata, prandaj reagimi eshte i dhunshëm.”

Ai shpalli gjendjen e jashtëzakonshme në provincat Guayas dhe Esmeraldas, ku forcat e sigurisë do të intensifikojnë operacionet dhe një shtetrrethim do të hyjë në fuqi nga ora 21:00, ora lokale.

Lasso, i cili anuloi një udhëtim në Shtetet e Bashkuara për shkak të sulmeve, ka përdorur vazhdimisht deklaratat e emergjencës për të luftuar dhunën.

Gjashtë shpërthime u raportuan herët në mëngjes të martën në disa zona të qytetit perëndimor të Guayaquil, tha policia, ndërsa dy policë u vranë në një sulm ndaj një makine patrullimi në periferi. Tre oficerë të tjerë u vranë në qytet aty pranë më vonë gjatë ditës, tha policia në Twitter.

Tre shpërthime u raportuan në Esmeraldas dhe shtatë oficerë burgu u morën peng nga të burgosurit në shenjë proteste ndaj transferimeve të të burgosurve.

Sistemi i burgjeve të Ekuadorit është përballur me probleme strukturore për dekada të tëra, por dhuna në burg është rritur që nga fundi i vitit 2020, duke vrarë të paktën 400 njerëz.

SNAI tha se 515 të burgosur ishin transferuar deri më tani nga Penitenciaria e Guayaquil, burgu më i dhunshëm i Ekuadorit, te të tjerë në mbarë vendin.

Transferimet synojnë të reduktojnë mbipopullimin dhe të garantojnë sigurinë e popullsisë së burgjeve, tha ai.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts