Vritet lideri i Al-Kaedës në një sulm amerikan me dron

08:18 02/08/2022

Një nga terroristët më të kërkuar në botë, lideri i Al-Kaidës, Ayman al-Zawahri është vrarë u vra gjatë fundjavës në Kabul në një sulm me dron të SHBA-së. Presidenti amerikan, Joe Biden gjatë një fjalimi televiziv tha se tanimë “drejtësia është vënë në vend”.

“Tani drejtësia është vënë në vend dhe ky lider terrorist nuk është më”, tha Biden në një fjalim televiziv.

Zaëahiri mori drejtimin e Al-Kaedës pas vdekjes së Osama Bin Ladenit në vitin 2011. Ai dhe Bin Laden komplotuan së bashku sulmet e 11 Shtatorit dhe ai ishte një nga “terroristët më të kërkuar” të SHBA-së. Zyrtarët thanë se Zawahiri ishte në ballkonin e një shtëpie të sigurt kur droni qëlloi dy raketa drejt tij.

Sipas raportimeve, anëtarët e tjerë të familjes ishin të pranishëm, por ata ishin të padëmtuar dhe vetëm Zawahiri u vra në sulm.

“Pavarësisht se sa kohë duhet, pavarësisht se ku fshiheni, nëse jeni një kërcënim për popullin tonë, Shtetet e Bashkuara do t’ju gjejnë dhe do t’ju nxjerrin jashtë,” tha Biden më herët.

Biden tha se Zawahiri kishte organizuar gjithashtu akte të tjera dhune, duke përfshirë bombardimin vetëvrasës të destrojerit detar USS Cole në Aden në Tetor 2000, i cili vrau 17 marinarë amerikanë dhe sulmet e vitit 1998 ndaj ambasadave amerikane në Kenia dhe Tanzani, në të cilat 223 persona vdiqën.

Ai këmbënguli se Afganistani nuk do të bëhet më kurrë një strehë e sigurt për terroristët. Një zëdhënës i talebanëve e përshkroi operacionin amerikan si një shkelje të qartë të parimeve ndërkombëtare, por nuk e përmendi Zawahirin.

Megjithatë, zyrtarët amerikanë pohuan se operacioni kishte një bazë ligjore.

Vrasja e Zawahirit vjen gati një vit pasi trupat amerikane përfunduan tërheqjen e tyre nga Afganistani me urdhër të Presidentit Biden, duke i dhënë fund një pranie ushtarake 20-vjeçare atje./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts