Vuçiç me Sarrazin për vazhdimin e dialogut

14:23 30/09/2022

Gjermania kërkon marrëveshje mes Beogradit dhe Prishtinës

Presidenti Aleksandar Vuçiç është takuar me të dërguarin special të Qeverisë gjermane për Ballkanin Perëndimor, Manuel Saracin, me të cilin ka biseduar për vazhdimin e dialogut ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës dhe situatën aktuale në rajon.

Aleksandar Vuçiç ka theksuar se Sebia avokon për përmirësimin e mëtejshëm të ndërlidhjes dhe bashkëpunimit ekonomik në rajon.

Bashkëbiseduesit në mënyrë të veçantë u ndalën në vazhdimin e dialogut ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, si dhe në përgatitjen e dokumenteve dhe rëndësinë e vetë takimit në kuadër të procesit të Berlinit, si dhe në realizimin e së drejtës për katër liritë – pa pagesë. lëvizjen e njerëzve, mallrave, shërbimeve dhe kapitalit.

Me atë rast, presidenti Vuçiç ritheksoi se Serbia është e përkushtuar ndaj dialogut politik si mënyra kryesore për zgjidhjen e të gjitha sfidave në Ballkan, por se do të vazhdojë të mbrojë integritetin dhe sovranitetin e saj territorial duke avokuar vazhdimisht për respektimin e ligjit ndërkombëtar.

Presidenti Vuçiç theksoi se Serbia e vlerëson dhe e mbështet procesin e Berlinit, si një format që në mënyrë konkrete i jep shtysë integrimit evropian të Ballkanit Perëndimor.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *