Vullkani në La Palma/ Lava vazhdon të shkrumbojë më shumë ndërtesa në ishullin spanjoll, mbyllet sërish aeroporti (Video)

Lava nga vullkani Cumbre Vieja, i cili ka shpërthyer që nga 19 shtatori, ka shkatërruar më shumë shtëpi dhe ndërtesa.

Në fillim të kësaj jave, dy vrima të reja të hapjes në vullkan shkaktuan shpërthime të mëtejshme. Një ekspert i vullkanit lokal ka thënë se çarjet e sapo hapura janë rrëzuar pjesërisht, duke bërë që llava të rrjedhë në drejtime të shumta.

Autoritetet kanë mbyllur aeroportin lokal për herë të dytë që kur vullkani filloi të shpërthejë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *