‘Vullkani po qetësohet ngadalë, por rreziqet mbeten’, video me dron nga llava në Islandë

vullkani po qetesohet ngadale por rreziqet mbeten video me dron nga llava ne islande

Situata me aktivitetin vullkanik në Islandë duket më e qetë se në ditët e mëparshme të martën, edhe pse autoritetet lokale dhe gjeologët vazhdimisht paralajmërojnë se rreziku ekziston ende.

Kujtohet se një rrjedhë llave arriti të dielën në periferi të Grindavik, një fshat bregdetar me rreth 4 mijë banorë, i cili përfshiu nga flakët tre shtëpi, por nuk dëmtoi banorët që kishin arritur të evakuoheshin nga zona për herë të dytë që nga nëntori.

Pamjet e të martën në mëngjes nuk treguan më shenja të shkëmbinjve të shkrirë që shpërthejnë nga toka, megjithëse ekspertët paralajmëruan se çarje të reja mund të shfaqen dhe të shkaktojnë probleme në afat të shkurtër. Shpërthimi që ndodhi ditët e fundit ishte i dyti në gadishullin Reykjanes në katër javë dhe i pesti që nga viti 2021.

Islanda, e vendosur midis pllakave tektonike të Euroazisë dhe Amerikës së Veriut, një nga më të mëdhatë në planet, është një pikë e nxehtë sizmike, me më shumë se 30 vullkane aktive.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts