“Wagner” reagon ashpër pas kërcënimeve të Putinit: Ai bëri zgjedhjen e gabuar, së shpejti do të kemi një president të ri

Pas deklaratës së Presidentit Putin, i menjëhershëm ka qenë reagimi i grupit “Wagner”.

Në një mesazh Telegram, organizata e Yevgeny Progozin i bëri të qartë presidentit rus se ai “bëri zgjedhjen e gabuar” dhe njoftoi zhvillimet në garën presidenciale të vendit.

“Putin bëri zgjedhjen e gabuar. Aq më keq për të. Së shpejti do të kemi një president të ri”, thuhet në mesazhin e “Wagner”.

Presidenti Vladimir Putin e përshkroi sot “rebelimin e armatosur” të liderit të kompanisë mercenare Wagner, Yevgeny Prigozhin kundër hierarkisë ushtarake ruse si një “kërcënim vdekjeprurës”, duke folur për rrezikun e “luftës civile” në Rusi.

Me një ton luftarak, kreu i Kremlinit iu drejtua në orën 10:00 [koha lokale dhe greke] pa e emërtuar atë, ai iu referua “tradhtarëve” të kombit rus, duke deklaruar se ata do të mbajnë përgjegjësi.

  • foto galeri

Kjo është një “thikë pas shpine për vendin tonë dhe popullin tonë,” tha Putin. “Ajo me të cilën kemi të bëjmë nuk është asgjë më pak se tradhti. Tradhti për shkak të ambicieve të tepruara dhe interesave personale ”, shtoi ai, duke iu referuar indirekt por qartë zotit Prigozhin. Më herët, themeluesi i kompanisë mercenare njoftoi se ndodhet në shtabin e përgjithshëm të ushtrisë ruse në Rostov, një qendër nervargjike e operacioneve në Ukrainë dhe se forcat e tij kontrollojnë instalime të ndryshme ushtarake.

“Ne jemi në selinë qendrore, është ora 07:30 ,” tha Yevgeny Prigozhin në një video që ai ngarkoi në Telegram. Objektet ushtarake të Rostovit janë nën kontrollin tonë, përfshirë aeroportin.

Disa orë pas deklaratave të Yevgeny Prigozhin, Presidenti Putin pranoi se situata aktualisht është “e vështirë” në Rostov. Pas kryengritjes, zyra e prokurorit të përgjithshëm të Rusisë njoftoi se po hetonte një “rebelim të armatosur” kundër Prigozhin dhe 25,000 luftëtarëve të tij. Ai akuzoi ushtrinë e rregullt për “bombardimin” e forcave të tij. Autoritetet njoftuan se masat e sigurisë ishin forcuar në Moskë, ku u vendos një “regjim operacioni antiterrorist”, pasojë e kërcënimit të Prigozhin përmes Telegramit se “do të vazhdojmë, do të shkojmë deri në fund” dhe se do të “shkatërrojmë këdo që na pengon”.

Në anën ukrainase, një këshilltar i presidentit, Volodymyr Zelensky, tha: Tani gjithçka fillon në Rusi. Ndarja mes elitave është shumë e dukshme. Të pretendosh se janë dakord dhe se gjithçka është zgjidhur nuk do të funksionojë, shtoi Mihailo Podoliak në Twitter.

“Ne të gjithë jemi gati të vdesim, të gjithë 25,000. Dhe pastaj do të ketë 25,000 të tjera. Sepse ne do të vdesim për atdheun, do të vdesim për popullin rus, i cili duhet të çlirohet nga ata që bombardojnë popullsinë civile ”, tha zoti Prigozhin. Në fjalën e tij, presidenti rus theksoi se forcat e armatosura të vendit të tij po luftojnë për jetën dhe sigurinë e popullit rus, ai këmbënguli se “nuk do të lejojë” të shpërthejë një “luftë civile” në Rusi dhe këmbënguli që ” unitetin” e forcave dhe për të lënë mënjanë dallimet. Ai siguroi se do të mbrojë Kushtetutën e vendit.

(Protothema/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts