Warren Buffett sërish në krye të filantropistëve të planetit

Nga Warren Buffett tek i sapombërrituri Jeff Bezos, miliarderët më bujarë të SHBA kanë dhuruar 169 miliardë dollarë dhe ndërkohë, janë ende më të pasur se kurrë, sipas revistës ”Forbes”.

Miliardat vazhdojnë të grumbullohen për shumë prej filantropëve të mëdhenj të Amerikës.

”25 dhuruesit më të mëdhenj të SHBA kanë dhuruar gjithsej 169 miliardë dollarë gjatë jetës së tyre”, sipas vlerësimeve të ”Forbes”.

Kjo shumë është rritur nga 149 miliardë dollarë që ishte vitin e kaluar.

Dy fytyra të reja i janë bashkuar rangut më të mirë të filantropistëve që nga viti i kaluar, ajo e bashkëthemeluesit të Facebook-ut, Dustin Moskovitz dhe Jeff Bezos, i cili ka marrë pjesë në filantropi duke shpallur një miliard dollarë dhurata në 2021.

Sigurisht, me tregjet në rritje, është më e lehtë të shpenzosh miliarda. Këta 25 filantropë janë kolektivisht 150 miliardë dollarë më të pasur se sa një vit më parë, mesatarisht 18% secili.

Në total, ata vlejnë rreth 1,1 trilionë dollarë.

Gati dy të tretat nuk kanë dhënë ende as një të katërtën e pasurisë së tyre, që do të thotë se ka shumë më tepër zero të destinuara për bamirësi në vitet në vijim.

Në krye të listës është sërish WarrenBuffet, që burim pasurie ka Berkshire Hathaway.

Ai ka një pasuria neto prej 115,6 miliardë dollarësh dhe përgjatë gjithë jetës ka dhuruar 46,1 miliardë dollarë.

Fokusimi i tij kanë qenë shëndetësia dhe zbutja e varfërisë.

Buffett ka të ngjarë të jetë filantropi më i madh i të gjitha kohërave falë përpjekjes së tij për të dhuruar më shumë se 99% të pasurisë së tij.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com