Windows 11 vjen së shpejti

13:09 01/09/2021

Microsoft po nxjerr më herët seç pritej nga përdoruesit e kompjuterave sistemin më të ri operativ, Windows 11. Disa nga ndryshimet që u njoftuan në Qershor përfshijnë përmirësime vizuale dhe integrimin e Microsoft Teams.

Ajo qĂ« pĂ«rbĂ«n njĂ« risi mĂ« tĂ« madhe Ă«shtĂ« menuja ‘START’, e pĂ«rqendruar nĂ« shiritin e detyrave. Menuja hap njĂ« dritare me aplikacione tĂ« fiksuara ‘rekomandohen’ dhe lĂ« vend pĂ«r hapĂ«sirĂ«n e kĂ«rkimit.

Ekipet e Microsoft (MSFT) do tĂ« integrohen drejtĂ«pĂ«rsĂ«drejti nĂ« software-in e ri dhe do tĂ« kenĂ« ikonĂ«n e vet nĂ« shiritin e detyrave. Gjithashtu, pĂ«rmirĂ«sime do tĂ« ketĂ« edhe pĂ«r tĂ« apasionuarit pas lojrave online sepse sistemi i ri operativ sjell njĂ« veçori “Auto HDR” qĂ« do tĂ« pĂ«rmirĂ«sojĂ« automatikisht ngjyrĂ«n dhe ndriçimin e ekranit, njĂ« teknologji e prezantuar pĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« nĂ« tastierat XBOX tĂ« Microsoft.

Windows 11 vjen 6 vjet pasi Microsoft rishikoi sistemin e vjetër operativ Windows 10, që sot funksionon në afërsisht 1.3 miliardë pajisje në gjithë botën.

Sipas Geoff Blaber, drejtuesi i CCS Insight, kalimi nga Windows 10 në atë 11 nuk është një hap revolucionar, por ka ndryshime që do ta bëjnë më të lehtë punën e përdoruesit dhe do ndikojë në shtrirjen më të madhe të aplikacioneve të Office 365.

Duke filluar nga 5 Tetori, kompania do tĂ« fillojĂ« qasjen pĂ«r azhurnimin falas ku do t’i jepet pĂ«rparĂ«si pajisjeve tĂ« reja ndaj atyre tĂ« vjetra./tvklan.al

“”Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al “”

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.