Xhamia historike e Mosulit do të rindërtohet

23:39 16/04/2021

Projekti është ndërmarrë nga arkitektë egjiptianë të cilët synojnë t’i kthejnë lavdinë e dikurshme

Një grup arkitektësh egjiptianë kanë fituar një konkurs për të rindërtuar Xhaminë e Madhe të Mosulit të al-Nurit, katër vjet pasi ishte shkatërruar nga ISIS.

Xhihadistët shpërthyen xhaminë e shekullit të XII në Qershor 2017 ndërsa trupat qeveritare u zhvendosën për të rimarrë qytetin.

Rindërtimi është pjesë e projektit të Kombeve të Bashkuara “Ringjallja e Shpirtit të Mosulit”. Tetë arkitektët egjiptianë dhe projekti i tyre u zgjodhën midis 123 arkitektëve.

Beteja për Mosul zgjati gati nëntë muaj, duke shkatërruar pjesën më të madhe të rrënojave të qytetit. Mijëra civilë u vranë dhe më shumë se 900,000 u zhvendosën.

Rindërtimi i xhamisë do të jetë një pikë referimi në procesin e avancimit të qytetit të shkatërruar nga lufta. Ndërsa salla e lutjeve do të duket si para shkatërrimit, do të ketë ndryshime të dukshme, duke përfshirë përdorimin e dritës natyrore dhe hapësirave të zgjeruara për gratë dhe personalitetet.

Xhamia e Madhe u emërua pas Nur al-Din Mahmoud Zangi i famshëm për bashkimin e forcave myslimane kundër  të krishterëve i cili urdhëroi ndërtimin e saj në 1172. Ndërtesa ishte e famshme për minaren e saj të përkulur.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *