Xhironin më shumë se 200 milionë euro, arrestohet në Greqi 54-vjeçari shqiptar, “koka” e bandës kriminale

xhironin me shume se 200 milione euro arrestohet ne greqi 54 vjecari shqiptar koka e bandes kriminale
xhironin me shume se 200 milione euro arrestohet ne greqi 54 vjecari shqiptar koka e bandes kriminale

Në vijim të bashkëpunimit shumëmujor të Departamentit të Prokurorisë së Drogës pranë Drejtorisë Operative të Atikë, me autoritetet përkatëse holandeze, u zbulua dhe u arrestua në Glyfada një 52-vjeçar me origjinë shqiptare, i cili kërkohej me urdhër-arresti evropian si anëtar drejtues i një organizate kriminale.

Siç njofton Ministria e Financave, organizata kriminale në fjalë trafikonte çdo ditë, nëpërmjet një sistemi bankar “të nëndheshëm” me përdorimin e komunikimeve të koduara, shuma të mëdha parash dhe llogaritet se për një periudhë rreth 10 mujore, nga 250 000 000 euro janë trafikuar.

Nga kontrolli i kryer në banesën e të arrestuarve, janë gjetur dhe sekuestruar shuma parash në kartëmonedha nga vende të ndryshme, mes tyre euro, dollarë amerikanë, dollarë kanadezë, dollarë australianë, zvicerane, franga, lira turke, dirhemë e Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Rand i Afrikës së Jugut.

Gjithashtu janë konfiskuar telefona celularë, përfshirë një celular që përdoret për biseda të koduara përmes aplikacioneve speciale, një tabletë, një disk dixhital dhe karta SIM.

Drejtoria Operative e S.D.O.E. Attica vijon bashkëpunimin me Autoritetet Holandeze përkatëse dhe me Autoritetet Gjyqësore kompetente të vendit, pasi ka dyshime të arsyeshme për pastrim parash në Greqi nga aktivitete kriminale.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts