Zbardhet diskutimi mes Zelenskyt dhe Macron, presidenti ukrainas: Në fokus marrëveshja e eksportit të drithërave

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, diskutoi “funksionimin e korridorit të grurit” me homologun e tij francez gjatë një telefonate të dielën, bën të ditur ai përmes një postimi në rrjetin social X, i njohur më parë si Twitter.

“Ne diskutuam gjithashtu mënyrat për të siguruar funksionimin e korridorit të grurit dhe për të rritur sigurinë e rajonit të Odesës”, tha Zelensky pas telefonatës së tij me Macron.

Thirrja erdhi menjëherë pasi Rusia kreu sulme në një port në Odesa të përdorur për dërgesat e grurit.

Rinovimi i marrëveshjes së grurit të Detit të Zi ka të ngjarë të shfaqet kur presidenti rus Vladimir Putin të takohet të hënën me presidentin turk Rexhep Tajip.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts