Zbrazet plotësisht hapësira ajrore, asnjë avion mbi qiellin e Ukrainës dhe kufirin e saj me Rusinë (FOTO)

zbrazet plotesisht hapesira ajrore asnje avion mbi qiellin e ukraines dhe kufirin e saj me rusine foto

Hapësira ajrore mbi Ukrainën dhe kufirin e saj me Rusinë është e zbrazët, sipas faqeve të internetit të gjurmimit të fluturimeve, me trafik të rënduar ajror që duket se shmang rajonin ndërsa mbrëmja fillon të enjten në rajon.

Imazhet nga ADS-B Exchange nuk tregojnë asnjë avion mbi Ukrainë, megjithëse faqja me burim të hapur nuk mund të shfaqë të dhënat e gjurmimit nga avionët që operojnë në zonë me vendndodhjen e transmetimit të fikur qëllimisht.

Fluturimet civile mbi Ukrainë, si dhe Moldavia në jug dhe pjesë të Rusisë, janë aktualisht të kufizuara.

Avion

Agjencia e Sigurisë së Aviacionit të Bashkimit Evropian paralajmëroi të enjten se “prania dhe përdorimi i mundshëm i një game të gjerë sistemesh luftarake tokësore dhe ajrore përbën një rrezik të lartë për fluturimet civile që operojnë në të gjitha lartësitë dhe nivelet e fluturimit”.

Ka rreziqe për të fluturuar mbi zonat e konfliktit siç ilustrohet nga rrëzimi i fluturimit 17 të Malaysia Airlines në 2014 mbi Ukrainën lindore nga një raketë, duke vrarë 298 njerëz. Zyrtarët perëndimorë dhe një hetim i udhëhequr nga Hollanda thanë se presidenti rus Vladimir Putin mban përgjegjësinë për incidentin; Putin e ka mohuar.

(BalkanWeb)

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts