Zbulimi amerikan: Kina po furnizon ushtrinë ruse me teknologji ushtarake

Kina po ndihmon Rusinë të shmangë sanksionet perëndimore dhe ka të ngjarë që po i jep Moskës teknologji ushtarake me përdorim të dyfishtë për agresionin e saj në Ukrainë, thuhet në një raport të paklasifikuar të zbulimit amerikan të publikuar të enjten.

Vlerësimi nga Zyra e Drejtorit të Zbulimit Kombëtar (ODNI) u publikua nga Komisioni i Zbulimit i Dhomës së Përfaqësuesve.

Kina ka mohuar në mënyrë të përsëritur dërgimin e pajisjeve ushtarake në Rusi që nga fillimi i agresionit të Moskës mbi Ukrainën në shkurt të vitit 2022.

“Kina po ofron disa teknologji me përdorim të dyfishtë që përdoren nga ushtria e Kremlinit për të vazhduar luftën në Ukrainë, pavarësisht një kordoni ndërkombëtar sanksionesh dhe kontrollesh eksporti”, thuhet në raportin e ODNI-t. Raporti thotë se Kina është bërë “një partner edhe më i rëndësishëm” i Rusisë pasi Moska sulmoi Ukrainën vitin e kaluar. ODNI thotë në raport se Kina dhe Rusia kanë rritur tregtinë dypalëshe në monedhën kineze dhe se institucionet financiare të të dy vendeve po zgjerojnë përdorimin e sistemeve të brendshme për pagesat. Kina ka rritur importin e energjisë ruse, përfshirë naftën dhe gazin.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts