Zbulimi i The Times: A e ndihmoi familja mbretërore Adolf Hiterlin të vinte në pushtet?

Princi i Prusisë, Wilhelm, ka shkruar disa rreshta për Adolf Hitlerin, i destinuar për t’u kthyer në një nga liderët më famëkeq të historisë së njerëzit

Në vitin 1946, kur Wilhelm i diktoi këto kujtime sekretarit të tij ishte 5 vite pas disfatës së Gjermanisë në Luftën e Dytë Botërore. Tani, rreth 75 vjet më vonë, Wilhelm është përsëri një shufër rrufeje për polemika kombëtare. Ai është në qendër të një debati historik të furishëm që ilustron luftën e vazhdueshme të Gjermanisë për t’u pajtuar me të kaluarën e saj.

Trashëgimtarët e Wilhelmit po kërkojnë dëmshpërblim nga shteti për humbjen e pronave të familjes së tyre në lindje, të cilat u kapën nga rusët dhe regjimi socialist i Gjermanisë Lindore pas Luftës së Dytë Botërore. Në përgjithësi, atyre iu privuan pallate dhe toka me vlerë rreth 20 milionë euro, si dhe mijëra vepra arti dhe trashëgimi që janë ngecur në harresë ligjore.
Kërkimi për një përgjigje ka hapur plagë të lashta, ka shkaktuar më shumë se 100 padi, ka ndarë politikën gjermane dhe ka vënë përballë njëri-tjetrit disa nga ekspertët kryesorë të kësaj periudhe. Pothuajse të gjithë ata në Gjermani kanë një mendim të fortë për këtë temë në një mënyrë ose në tjetrën. Një sondazh i kryer dy vjet më parë zbuloi se 53 për qind mendonin se do të ishte gabim që shteti gjerman t’u jepte pasardhësve mbretërorë një euro të vetme; 33 për qind favorizuan plotësimin e disa prej kërkesave të tyre. Vetëm 8 për qind ishin të pavendosur.

Mes gjithë grindjeve, Georg Friedrich, Princi i Prusisë, kreu aktual i dinastisë, pranoi të fliste me mua në kështjellën e fundit të familjes, një grumbull neogotik në Jura Swabiane. Dhe është ai që më tregon kujtimet e Vilhelmit, i bindur se ai flet vetë si autoportreti i një njeriu që ruante gjithmonë një distancë të caktuar nga Hitleri dhe nazistët.

Por së pari, për të kuptuar familjen, sagën dhe rëndësinë e dokumentit, një histori e vogël mbi mbretërit gjermanë është e dobishme.
Në mëngjesin e 9 nëntorit 1918, Kaiser Wilhelm II – nëna e të cilit ishte vajza më e madhe e mbretëreshës britanike Victoria – u zgjua si mbreti i Prusisë dhe perandori gjerman. Domenet e tij shtriheshin, të paktën nominalisht, deri në Kamerun dhe Samoa. Megjithatë, në kohën e drekës, ai ishte Wilhelm plak, i cili u detyrua në mënyrë të turpshme nga froni nga qeveria në një përpjekje për të shmangur një revolucion socialist, ndërsa Lufta e Parë Botërore po përfundonte.

Disa orë më vonë ai hipi në një tren për në Holandë, për të mos u kthyer më. Ai jetoi dekadat e fundit të jetës së tij në një shtëpi fshati afër Utrecht-it, duke ushqyer rosat, duke kurdisur intriga gjysmë zemre dhe duke ankuar për hebrenjtë në letrat për të njohurit e tij të vjetër. Ai kryesisht e shfrynte inatin e tij mbi pemët e pasurisë, duke prerë gjoja 13,000 në një vit të vetëm.

Megjithatë, kjo shpyllëzim i zhurmshëm nuk ishte akti i fundit i dinastisë së tij, Hohenzollerns. Një dekadë më vonë, familja hyri në kapitullin më të errët të historisë së saj. Djali i madh i kaizerit, i quajtur gjithashtu Wilhelm, hyri në politikën e Republikës së Vajmarit (e krijuar pasi kaizeri u rrëzua) dhe filloi të planifikonte për të rivendosur kurorën perandorake. Gjatë tre viteve, nga 1930 deri në 1933, ai komplotoi në pallate, shtëpiza gjuetie dhe mbrëmje të shoqërisë së lartë me disa nga njerëzit më të rrezikshëm të moshës së tij, duke
përfshirë Hitlerin.

Për të mësuar më shumë, drejtpërdrejt nga familja, udhëtoj me makinë rreth një orë në jug nga Shtutgarti, përgjatë një rruge të ngushtë që gjarpëron për disa milje në shpatet e pyllëzuara dendur të një mali të vetmuar, pastaj përmes një duzine portash gjithnjë e më imponuese. Aty hyj në Burg Hohenzollern, një kështjellë e duhur.
Georg Friedrich, 45 vjeç, stërnipi i Vilhelmit, më përshëndet në oborrin më të brendshëm me një shtrëngim duarsh të fortë. Meqenëse titujt aristokratikë të Gjermanisë u hoqën zyrtarisht në 1919, nderimi është, në mënyrë rigoroze, një mbiemër: ai është zoti Princi i Prusisë. I veshur me një kostum tweed dhe një pardesy të rëndë kundër të ftohtit, ai është i dashur, modest dhe paksa i vështirë për t’u lexuar.

Ai më çon në sallën e hyrjes, muret e larta të së cilës janë të mbuluara me një pemë familjare të ndërlikuar që buron nga Mesjeta, e ndarë në degë blu dhe të kuqe për linjat prusiane dhe suabiane të dinastisë, duke u përdredhur dhe duke u kthyer në gati një mijë vjet trazira. histori derisa të mbërrijnë në të tashmen.

Duke u vendosur në një studim, Georg Friedrich kërkon falje për të ftohtin e hidhur – “Është një makth të përpiqesh ta mbash këtë vend të nxehtë në dimër” – dhe kthehet në ditët më të errëta të së kaluarës së familjes së tij.
Ai ishte ende foshnjë kur babai i tij, një rezervist në forcat e armatosura gjermane, u shtyp për vdekje midis dy automjeteve të blinduara gjatë një stërvitjeje stërvitore pranë Bremenit. Në vend të kësaj ai u rrit nga gjyshi i tij Louis Ferdinand, djali i larguar i Princit të Kurorës Wilhelm.
Louis Ferdinand kishte filluar të negocionte mbi pronën e humbur të familjes me regjimin socialist të Gjermanisë Lindore në vitet para rënies së Murit të Berlinit. Kur vdiq në 1994, Georg Friedrich u bë kreu i dinastisë në moshën 18-vjeçare dhe trashëgoi fushatën. Ai tregon se ka pasur 800 mijë kërkesa të tjera, sipas të njëjtit ligj që ai përdor, për kthimin e pronave të konfiskuara pas luftës. Pse, pyet ai, familja e tij duhet të jetë ndryshe?

Për më shumë se 20 vjet negociatat u vunë në akull për shkak të një moratoriumi ligjor. Pastaj ata shpërthyen në jetë. Shteti i Brandenburgut, ku jeton familja, fillimisht vendosi që Hohenzollern-ëve t’u duhej kompensim 1.2 milionë euro – më pas u tërhoq përballë zemërimit të dy partive të majta.
Shteti solli një palë historianësh të shquar, të cilët argumentuan se Wilhelm në fakt kishte bërë shumë për të ndihmuar nazistët në pushtet. Hohenzollerns punësuan historianët e tyre po aq të dalluar, të cilët argumentuan të kundërtën. Historianët vozitën. Politikanët u tërbuan. Shtypi gjerman pati një ditë në terren.
“Erërat e kundërta me të cilat u përplasëm në fakt më befasuan”, thotë Georg Friedrich. Të gjitha takimet që ai kishte pasur me autoritetet për kompensimin kishin qenë miqësore, shton ai. “Një me të vërtetë nuk mund të shihte një arsye pse kjo do të merrte një kthesë. Por mori një kthesë, kur papritur një përzgjedhje dokumentesh nga diskutimet tona me përfaqësuesit e qeverisë dolën në media. Dhe më vonë, çështjet tona të pazgjidhura të pronës u bënë një çështje qendrore në zgjedhjet shtetërore të 2019-ës në Brandenburg. Kjo qartësisht nuk ka ndihmuar. Gjatë fushatës zgjedhore, gruaja ime, Sophie, dhe unë u përballëm me sulme në një nivel mjaft personal.”

Mbi studimin e Georg Friedrich, disa shkallë shkallësh të çojnë në një gardërobë të ftohtë në majë të një kulle. Në një tryezë ka një kujtim të shkurtër që jep një pasqyrë të jashtëzakonshme për atë që po ndodhte në vitet kur Hitleri u ngrit në pushtet.
Për dekada të tëra dokumenti ka qenë i fshehur në arkivin privat të familjes, i parë vetëm nga një pjesë e vogël e mbajtësve dhe historianëve. Përveç disa fjalive që rrodhën në shtypin gjerman në vitet 1950 dhe disa të tjera që u botuan në një libër të fundit, përmbajtja e tij ka mbetur e pabotuar gjatë gjithë kësaj kohe.
Kështu shpresonte vetë Wilhelm që pasardhësit do ta shihnin rolin e tij në rënien morale të vendit të tij. “Në jetën time kam qenë gjithmonë i tërhequr të njoh burra që luajnë një rol në sferën publike: burra të tillë si

Mbreti Eduard VII, Presidenti Roosevelt … Churchill dhe Cecil Rhodes,” shkruan ai. “Në të njëjtën mënyrë doja të njihja edhe Adolf Hitlerin.”

Takimi i tyre i parë ishte në vitin 1930, i krijuar përmes zyrave të Hermann Goering, komandantit të ardhshëm të Luftwaffe. Ishte një zhgënjim dhe Wilhelm e kujton Hitlerin si një figurë të zhveshur në kostumin e tij blu të veshur. “E vetmja gjë që e goditi veçanërisht tek ai ishin sytë e tij shumë të gjallë, të cilët lanë, thuajse do të thosha, një përshtypje hipnotike,” shkruan ai. Ai kujton se Hitleri ishte “i paaftë për t’u ulur në karrigen e tij, gjithnjë duke u kërcyer … dhe duke ecur nëpër dhomë në një gjendje të shqetësuar”.

Ai vazhdon: “Ishte gjithashtu shumë e vështirë të kishim një diskutim të arsyeshëm me të, sepse për çdo temë ai do të mbante menjëherë një leksion sikur po fliste para asamblesë së njerëzve.”
Gjithsesi, biseda nuk mund të ketë shkuar aq keq. Wilhelm filloi të shoqërohej me nazistët e rangut të lartë gjithnjë e më shpesh. Në tavolinë, pranë kujtimeve, është një letër në të cilën gruaja e tij, Cecilie, i referohet me dashuri Hitlerit si “Don Adolfo”.
Më pas, në tetor 1931, të gjitha forcat më të shquara të ekstremit të djathtë që kërkonin të shkatërronin Republikën e Vajmarit – nazistët, Partia Popullore Kombëtare Gjermane (DNVP) arkonservatore dhe Stahlhelm, një grup i madh paraushtarak i veteranëve të luftës – u mblodhën në qytet. të Bad Harzburgut, afër Hanoverit. Megjithëse kjo aleancë e “Frontit të Harzburgut” ishte jetëshkurtër, ajo i dha Wilhelmit një model politik për të ardhmen.

Rruga e tij më e mirë drejt pushtetit, vendosi ai, ishte të bashkonte të djathtën radikale pas një diktatori që do të rivendoste monarkinë Hohenzollern. Ai tashmë kishte DNVP dhe Stahlhelm në krah; gjithçka që duhej të bënte ishte t’i zbuste dhe zbutte disi nazistët. Është e qartë se ai donte një lloj pakti faustian me Djallin. Por sa larg shkoi ai?

Sipas Lothar Machtan, profesor emeritus i historisë moderne në Universitetin e Bremenit dhe autor i një libri të fundit mbi Wilhelmin, financuar nga familja Hohenzollern, Wilhelm nuk ishte vetë nazist. “Për sa i përket ideologjisë politike, ne kemi të bëjmë në rastin e Princit të Kurorës Wilhelm me një antidemokrat radikal të djathtë sesa një nazist të pasionuar,” thotë Machtan. “Ai e urrente Republikën e Vajmarit dhe donte ta zëvendësonte atë me një regjim ushtarak autoritar.

“Deri në vitin 1933 ai besonte me gjithë seriozitet se familja e tij mund ta rifitonte këtë kurorë vetëm me mbështetjen e Hitlerit. Kjo është arsyeja pse ai u përpoq vazhdimisht të sillte partinë naziste në frontin e unifikuar të krahut të djathtë që po përpiqej të krijonte. Kjo është arsyeja pse ai punoi kaq shumë për t’ia transferuar Hitlerit fuqinë për të formuar politikën.”
Në fillim të vitit 1932, Wilhelm i bëri Hitlerit një ofertë: Wilhelm do të kandidonte për presidencën, posti më i fuqishëm në republikë, me mbështetjen e nazistëve, dhe nëse fitonte, ai do ta bënte Hitlerin kancelarin e tij. Së bashku ata do të mbytën gjurmët e fundit të demokracisë.
Plani arriti aq larg sa mbështetësit e Wilhelmit mblodhën 20,000 nënshkrimet e nevojshme për kandidaturën e tij. Ai hoqi dorë vetëm kur babai i tij, kaizeri i vjetër, e urdhëroi të largohej në minutën e fundit. I penguar, Wilhelm publikisht hodhi peshën e tij pas fushatës së Hitlerit për presidencën. Hitleri ishte i emocionuar.

Peter Brandt, një profesor në pension i historisë bashkëkohore në Universitetin e Hagen në Hagen dhe djali i kancelarit të madh të pasluftës Willy Brandt, ishte një nga ekspertët e sjellë nga autoritetet gjermane për të ndërtuar çështjen kundër Hohenzollerns. Ai argumenton se veprimet e Wilhelm-it në fakt u dhanë nazistëve një shtysë domethënëse në rrugën e tyre drejt pushtetit.

“Hitleri me sa duket e vlerësoi shumë prestigjin e një princi të kurorës”, thotë Brandt. “Bashkimi i së djathtës [gjermane] në përgjithësi ishte i vetmi parim udhëzues i qëndrueshëm i princit të kurorës dhe qëllimi i tij më i rëndësishëm, dhe ai me kënaqësi do ta kishte bërë këtë nën udhëheqjen e Partisë Naziste”.
Megjithatë, kjo ishte pothuajse aq afër sa të dy udhëheqësit. Vizioni i Wilhelmit për një aleancë të madhe të së djathtës ekstreme u shpërbë në muajt e fundit të republikës gjermane, duke i lënë Wilhelm dhe Hitler në grindje. Në kohën kur Hitleri më në fund pretendoi kancelarinë në janar 1933, Wilhelm tashmë e kishte mbijetuar në masë të madhe dobinë e tij për nazistët.

Që atëherë, ai dhe familja e tij kryen një funksion kryesisht dekorativ për regjimin, duke u paraqitur në ngjarje publike për t’i dhënë atij një pjesë të autoritetit që po vdiste të dinastisë së vjetër Hohenzollern. Ata mbrojtën gjithashtu sjelljen e nazistëve në artikuj gazetash dhe korrespondencë dhe biseda me anëtarë të klasave sunduese britanike, si Neville Chamberlain dhe Chips Channon.
Lëvizja e gjatë e Hohenzollern-ëve drejt poshtërimit dhe mungesës së lidhjes kishte filluar. Wilhelm vazhdoi të shoqërohej me elitën naziste, por pjesa e kujtimeve të tij që mbulon këto vite është e mbushur me hidhërim. “Nuk ishte aspak tërheqëse për mua të vëzhgoja sesi udhëheqësit e Rajhut të Tretë silleshin rreth njëri-tjetrit,” shkruan ai. “Secili prej tyre u përpoq ta mbante veten në favor të Adolf Hitlerit. Goebbels e urrente Goeringun dhe anasjelltas. Himmler ngeci nga Goering, pastaj u kthye te Goebbels. Meqë ra fjala, ai po i spiunonte të gjithë. Pa dyshim, për fat të keq, Goebbels-i i vogël pati ndikimin më të madh dhe më të qëndrueshëm në Führer.

Vilhelm gjithashtu snobisht shtrydh klasën e re në pushtet të të pasurve nouveaux dhe parvenus pa shije, të cilët predikonin kursim, ndërsa në fshehtësi kënaqeshin me dekadencën. “[Këta ishin] njerëz me prejardhje të varfër, të cilët njëherësh kishin vilat më të mira, makinat më të mëdha, të cilët organizonin gjueti dhe jetonin në luks të madh,” shkruan ai. “Ata jetuan si zotër të mëdhenj; shumë shpejt harruan se më parë kishin qenë postierë, roje nate ose mësues në shkollat e fshatit”.
Ai kishte një sëpatë të veçantë për të bluar në lidhje me “Gebelsin e vogël”, duke kujtuar një mbledhje ku një “zonjë e re që ishte një mike e familjes sime ishte e ftuar në një darkë të madhe në shtëpinë e Goebbels”. Shampanja rridhte në përrenj, kishte një tepricë havjar dhe çdo lloj delikatesë.
“Papritmas një shërbëtor vrapoi për të njoftuar se Fyhreri do të vinte në çdo moment. Tani kishte një transformim: në një kohë tavolina u pastrua, dhe birra dhe buka e lyer me gjalpë u shfaqën aty ku kishin qenë më parë delikatesat.

Adolf i mirë u gëzua për thjeshtësinë që mbretëronte në shtëpinë e Goebbels.”
Në rrëfimin e Wilhelmit, ai filloi të shihte dritën në Natën famëkeqe të thikave të gjata në verën e vitit 1934. Me një goditje, Hitleri zhduku qindra kundërshtarë, duke përfshirë miq të vjetër konservatorë të Wilhelmit, si Kurt von Schleicher, ish-kancelari. Vëllai më i vogël i Wilhelm, August Wilhelm, një anëtar i devotshëm i Partisë Naziste dhe krahut të saj paraushtarak Sturmabteilung, u vendos në arrest shtëpiak.

Shefi i shtabit të Wilhelm, Louis Müldner, u torturua në burg për disa javë dhe u shndërrua në një fantazmë të vetvetes së tij të mëparshme, me një kokë të rruar dhe një tik nervor të përhershëm. Wilhelm filloi të frikësohej për sigurinë dhe pasurinë e familjes së tij. “Gebels dhe Goering shfrytëzuan mundësinë për të marrë hakmarrje personale,” shkruan ai. “Ishte hera e parë që nazizmi hoqi maskën dhe zbuloi brutalitetin dhe paligjshmërinë e tij të pakufishme.”
Duke parë prapa në Rajhun e Tretë nga pasojat e tij të menjëhershme, në një rrëfim që u ngjyros në mënyrë të pashmangshme nga disfata e Gjermanisë naziste, Wilhelm ishte paksa i shqyer. Hitleri kishte shkatërruar marksistët, ringjalli ekonominë dhe “çliroi” Rheinland. Për arritje të tilla, Vilhelmi e krahasoi me Cezarin, Robespierin, Napoleonin, Kromuellin dhe Leninin.

“Është shumë e lirë dhe e lehtë të thuash se gjithçka që bënë nazistët ishte e keqe dhe e përbuzshme: gjërat nuk ishin ashtu,” shkruan ai. “Nocioni i Hitlerit për themelimin e një shteti të bashkuar federal të Evropës ishte, në vetvete, i drejtë. Vetëm zbatimi ishte i gabuar, sigurisht.”
Ai është gjithashtu ambivalent për persekutimin e hebrenjve. Nuk ka asnjë përmendje të drejtpërdrejtë në kujtimet e Holokaustit. Wilhelm këmbëngul se ai “nuk ka qenë kurrë një antisemit” dhe miqësitë e tij me hebrenjtë në shoqërinë e lartë ishin mbajtur kundër tij nga regjimi. “Nuk kam asnjë dyshim se një përqindje e caktuar e hebrenjve janë shumë të dobishëm për jetën intelektuale të një kombi,” shkruan ai. “Intelekti hebre është shumë i saktë dhe kritik.”

Megjithatë, ai është gjithashtu i ashpër për hebrenjtë që “përplasin rrugën e tyre në të gjitha postet e rëndësishme të jetës publike” në Weimar Gjermani, duke mbushur teatro, qytete spa dhe madje edhe klubin e tij të golfit në Wannsee, i cili “dukej sikur ishte në Palestinë”.
“Përmes mënyrës së tyre të zhurmshme, shpesh sfiduese të të qenit, [përmes] metodave të tyre jo gjithmonë të drejta të biznesit, ata zgjuan te populli gjerman një humor të hidhur refuzimi,” shkruan Wilhelm. “Me këtë refuzim gjithnjë e më të fortë nga populli gjerman i ndikimit dominues të hebrenjve, më vonë ishte e lehtë për Hitlerin të mblidhte miliona pas flamurit të tij me sloganin ‘Lufta kundër hebrenjve’. Unë personalisht jam i bindur se edhe sikur të mos ekzistonte Hitleri, do të kishte një reagim shumë të fortë kundër hebrenjve në Gjermani.

Kryesisht, megjithatë, Wilhelm shpreh zemërimin dhe tmerrin për atë që kishte ndodhur me vendin e tij. “Një nënshtrim sistematik i popullit gjerman u zbatua në çdo fushë intelektuale,” shkruan ai. “[Nuk kishte] asnjë libër, asnjë shfaqje, asnjë film që nuk përmbante një tendencë naziste… Nëse do të mundej, partia do ta kishte ndaluar vetë mendimin.”
Ishte, vazhdon ai, “një gjendje e tmerrshme. Nëpërmjet Rinisë Hitleriane edhe fëmijët u helmuan dhe ndikimi i prindërve të tyre u zbeh sistematikisht. Fëmijët u rritën për të spiunuar prindërit e tyre: ndoshta gjëja më e pamoralshme që edhe një imagjinatë e çoroditur mund të gjente… Dikush duhet të turpërohet që këta njerëz ishin gjermanë. Svastika do të mbetet përgjithmonë një shenjë turpi dhe brutaliteti në kujtesën e çdo gjermani të respektuar.”

Pra, a luajti Wilhelm një rol “të rëndësishëm” në sjelljen e këtij turpi dhe brutaliteti? Unë nuk jam kompetent të gjykoj. Historianët bien dakord për shumicën e fakteve të mësipërme, por nuk pajtohen pothuajse në çdo aspekt se si t’i interpretojnë ato, nga pesha politike e Wilhelmit deri te qëllimet e tij të vërteta. Ai është portretizuar në mënyra të ndryshme si një figurë e pakuptimtë dhe e paefektshme në margjina, një dhuratë e vlefshme për PR për Partinë Naziste, një urë politike që bashkon të djathtën ekstreme, apo edhe si një lloj figure rezistence, duke u nxjerrë informacione kundërshtarëve të Hitlerit dhe duke makineri për të mbajtur. atë jashtë Kancelarisë së Rajhut.

Georg Friedrich pranon se stërgjyshi i tij ishte “pa befasi, jo republikan” dhe ishte në kontakt të rregullt me udhëheqjen naziste, por thotë se ai kurrë nuk ka pasur ndonjë ndikim apo zyrë zyrtare në Rajhun e Tretë. “Sigurisht që nuk jam krenar për këtë kapitull në historinë time familjare,” thotë ai. “Por Hitleri nuk i besoi kurrë familjes sime. Kështu në vitin 1940 ai madje ndaloi të gjithë anëtarët e familjes [Hohenzollern] të shërbenin në forcat e armatosura.
“Dhe tani pyetja e madhe është sigurisht: a ndryshuan veprimet e ish-princit të kurorës rrjedhën e historisë? Duke pasur parasysh miliona vota dhe mbështetjen e partive konservatore dhe liberale në Reichstag për Hitlerin dhe Partinë Naziste, kam dyshime se Hitleri nuk do të kishte ardhur në pushtet nëse stërgjyshi im do të kishte vepruar ndryshe.

Një gjë që Wilhelm me siguri nuk ishte, është një personazh mbresëlënës ose i shijshëm, edhe sipas standardeve të kohës së tij. “Më duhet të pranoj: ajo që kam lexuar për stërgjyshin tim dhe ajo që dihet për disa nga komentet e tij publike nuk e bën atë domosdoshmërisht paraardhësin tim të preferuar”, thotë Georg Friedrich. “Megjithatë, disa nga të afërmit e mi, të cilët e njihnin personalisht, thonë se e kujtojnë atë si një zotëri miqësor dhe me një sens humori shumë të keq.”

Ajo që unë përpiqem të kuptoj është pse Hohenzollern-ët po shpenzojnë kaq kohë dhe përpjekje për të ndjekur një betejë në dukje të pafundme në një terren kaq të shëmtuar. Pse të vihet emri i familjes në veprimet e një prej anëtarëve të saj më pak të shijshëm?

Me kalimin e viteve, komentatorët gjermanë kanë spekuluar se motivi mund të jetë krenaria, lakmia, ose kokëfortësia gjakatare. Jam i sigurt që Georg Friedrich do të mohonte se është ndonjë nga këto gjëra, por ta bësh atë të thotë se cili është motivi në të vërtetë rezulton papritur i vështirë.
Gjyshi i tij e nisi procesin, thotë ai, duke zgjedhur fjalët me kujdesin e një njeriu që ka kaluar shumë kohë në shoqërinë e avokatëve. Pra, ishte “më e natyrshme detyrimi im” për ta përfunduar atë.
Pas intervistës ne hyjmë në kapelën protestante çuditërisht të bukur të kështjellës. Georg Friedrich kujton shërbimet e shumta që ndoqi këtu si fëmijë, me kokën përkulur mes memorialeve për të parët e tij. Ndoshta vetëm këtu, midis të gjitha relikteve të një zinxhiri të detyrës familjare që shtrihet pothuajse një mijëvjeçar, përmes luftërave, gjenocidit dhe ngritjes dhe rënies së perandorive, kjo ndjenjë e hekurt e detyrimit ka vërtet kuptim.

Sido që të jenë motivet e familjes, sherri mbi trashëgiminë e Hohenzollern vazhdon të ketë jehonë përgjatë shekujve. Siç thotë historiani Machtan: “Edhe sot gjermanët po grinden me historinë e tyre fatale të shekullit të 20-të. Ata janë ende të shqetësuar nga pyetja se si dhe pse shumica e kombit të tyre e dorëzoi shtetin në duart e Hitlerit, kriminelit të shekullit”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts