Zbulohen arsyet pse më shumë amerikanë nuk kanë gjasa të kenë fëmijë

Numri i amerikanëve pa fëmijë që mendojnë se nuk kanë gjasa të kenë fëmijë në të ardhmen është rritur me 7% në dy vjet, ka zbuluar një sondazh i ri. Shumica e tyre thonë se thjesht nuk duan fëmijë.

Rreth 44% e amerikanëve të moshës midis 18 dhe 49 vjeç që nuk kanë fëmijë besojnë se nuk ka gjasa që ata të bëhen prindër, zbuloi një studim i ri i Qendrës Kërkimore Pew  .

Rreth 23% e të anketuarve pa fëmijë në dukje e përjashtuan mundësinë e të pasurit ndonjëherë fëmijë, duke thënë se “nuk kishte aspak gjasa” që ata të bëheshin prindër një ditë. Rreth 21% pranuan se shanset për të pasur fëmijë ishin “jo shumë të mundshme”.

Numri i amerikanëve që hezitojnë të rrisin fëmijët është rritur me 7% që nga viti 2018. Në atë kohë, 37% e të anketuarve thanë se ideja për të pasur fëmijë nuk ishte diçka që i pëlqente.

Shumica dërrmuese e amerikanëve që tashmë kanë fëmijë planifikojnë të ndalen në këtë. Sipas sondazhit, rreth 74% e prindërve amerikanë më të rinj se 50 vjeç thanë se ata ose “nuk kishin shumë gjasa” ose “aspak të ngjarë” të zgjeronin më tej familjet e tyre.

Kur u pyetën për arsyet e vendimit të tyre për të mos pasur fëmijë, 56% e të anketuarve pa fëmijë thanë se thjesht nuk dëshirojnë të kenë fëmijë. Rreth 19% e kundërshtuan mungesën e vullnetit të tyre të dukshëm për të pasur fëmijë për arsye mjekësore, ndërsa 17% e tjerë përmendën “arsye financiare”. Rreth 15% thanë se u mungonte një partner për të krijuar një familje, ndërsa 10% përmendën moshën e tyre.

Rreth 5% vunë në dukje arsyet mjedisore, duke përfshirë ndryshimin e klimës. Vetëm 2% e të anketuarve thanë se nuk po planifikonin të kishin fëmijë për shkak të qëndrimit të partnerit të tyre.

Sondazhi, i cili u publikua në fillim të kësaj jave, hedh dritë mbi një prirje shqetësuese që mund të sjellë telashe të mëtejshme për demografinë e SHBA-së në mes të një norme lindjeje në rënie të shpejtë, e fajësuar kryesisht për pandeminë Covid-19. Vitin e kaluar, niveli i lindjeve në SHBA ra me 4% në pikën më të ulët që nga viti 1979, duke rënë për të gjashtin vit radhazi.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.